Izdat prvi berzanski ugovor za bitcoin – šta to znači za cijenu najpoznatije kriptovalute

Podijeli

Sinoć je Cboe Global Markets, američka berza finansijskih izvedenica, izdala prvu budućnosnicu (futures ugovor) na bitcoin. Idući ponedjeljak će isto napraviti i druga berza, CME Group, što znači da se od sad i na Wall Streetu može na siguran način ulagati u najpoznatiju kriptovalutu na svijetu.

Na koji način se postiže veća sigurnost?

Jedan od najvećih problema ulaganja u kriptovalute je mogućnost gubitka ili krađe. Naime, budući da se radi o digitalnim valutama, pristupni podaci se mogu izgubiti u slučaju hardverskog kvara uređaja na kojem se zapis o kriptovaluti nalazi, a ukoliko se kriptovaluta čuva na online novčaniku, može doći do hakerskog napada. Prije nekoliko dana je slovenačka firma prijavila krađu bitcoina u vrijednosti približno 60 miliona eura. Pitanje je hoće li ikada više doći do svojih bitcoina, jer je jedan od glavnih karakteristika kriptovaluta to da im se teško može ući u trag.

Upravo zbog tog rizika profesionalni investitori do sad nijesu preferirali ulaganje većih iznosa u kriptovlaute. Kada su u pitanju finansijske izvedenice na kriptovlaute, poput CFD-ova ili futuresa, ne dolazi do direktne kupovine kriptovlaute, nego do sklapanja finansijskog ugovora kojim se garantuje da će profit ili gubitak pri kupovini ugovora biti vezan za kretanje cijene instrumenta na kojem se ugovor temelji – u ovom slučaju to je bitcoin.

Budući da se takvim ugovorima trguje na regulisanim berzama, rizik nestanka kapitala zbog krađe je gotovo pa zanemariv.

Šta to znači za cijenu Bitcoina?

Na prvi pogled, još jedna mogućnost sigurnijeg ulaganja bi trebalo odmah da dovede do većeg interesa velikih ulagača, što bi trebalo dovesti do rasta cijene prve kriptovalute na svijetu.

No, situacija nije toliko jednostavna. Dio analitičara smatra da je uvođenje novih finansijskih izvedenica već uračunato u trenutnu cijenu i da su špekulanti posljednjih mjeseci ulagali u bitcoin upravo zbog toga da sada mogu prodati velikim ulagačima. U takvom scenariju, do značajnijeg nastavka rasta cijene može dovesti isključivo neočekivano veliki interes institucionalnih investitora.

U drugom scenariju do većeg interesa velikih igrača s Wall Streeta neće doći odmah, nego tek za mjesec ili dva. Naime, radi se o novom instrumentu, stoga je pitanje kakva će biti likvidnost na tržištu. Osim toga, ugovor isiče tačno za mjesec dana, pa vjerovatno mnogo investitora želi vidjeti kako će se kretati cijena pred istek sadašnjeg ugovora i izlistavanje idućeg. Ukoliko sve bude funkcionisalo dobro, moguće je da će interes tek tad strelovito početi rasti.

U trećem scenariju uopšte ne bi došlo do rasta cijene nego do pada cijene bitcoina zbog uvođena futures ugovora. Naime, moguće je da su veliki igrači na tržištu posljednjih mjeseci namjerno pumpali cijenu kako bi u trenutku izlistavanja ove finansijske izvedenice na američkom tržištu cijena bitcoina bila precijenjena. Nakon izlistavanja nove izvedenice je moguće otvarati i prodajne naloge (short selling) pri čemu se zarađuje pri padu cijene instrumenta. Budući da do pada cijene mogu dovesti namjerno plasirane loše vijesti koje se počnu širiti medijima, relativno bi lako bilo zaključiti da se radi o ovom scenariju.

Ukoliko se idućih dana ili sedmica počnu širiti vijesti o problemima s Bitcoinom ili eventualnim zabranama ove kriptovelute u velikim državama poput SAD ili Kine, može se zaključiti da su veliki igrači otvorili prodajne pozicije i aktivno rade na rušenju cijene.

Admiral Markets / Poslovni dnevnik