SAD i Evropa najveći trgovci oružjem

Podijeli

Prihodi od prodaje vojne opreme i usluga ponovo su porasli prošle godine, nakon petogodišnje stagnacije, a zapadne kompanije zadržale su dominantnu poziciju među 100 najvećih proizvođača, objavio je Stokholmski međunarodni institut za mirovna istraživanja (SIPRI).

U 2016. godini stotinu vodećih proizvođača oružja i vojne opreme u svijetu ostvarilo je ukupno 375 milijardi dolara prihoda, što je 1,9 odsto više nego u godini ranije, objavio je SIPRI.

Proizvođači vojne opreme iz SAD i zapadne Evrope zadržali su dominantne pozicije na globalnom tržištu oružja i njihov udio u globalnoj prodaji oružja u 2016. iznosio je više od 82 odsto.

Najveći je prodavač oružja u svijetu i prošle godine bio američki Lockheed Martin, s prihodima od 40,8 milijardi dolara, što predstavlja povećanje od deset odsto u odnosu na 2015. godinu.

Boeing je zauzeo drugo mjesto na listi s prihodima od 29,5 milijardi, a treće je pripalo takođe američkom Raytheonu, koji je s 22,9 milijardi dolara istisnuo britanski BAE Systems.

Među 100 najvećih ukupno je 38 kompanija sa sjedištem u SAD. Ukupno su američke kompanije u 2016. ostvarile 217 milijardi dolara prihoda, četiri odsto više nego u godini ranije, utvrdili su u SIPRI, objašnjavajući takav rezultat američkim operacijama u inostranstvu i prodaji velikih oružanih sistema.

Prihodi kompanija sa sjedištem u zapadnoj Evropi stagnirali su prošle godine na 91,6 milijadi dolara, s tim što su povećanje prihoda zabilježile namjenske kompanije iz Velike Britanije i Njemačke.

Deset najvećih proizvođača, iz SAD i zapadne Evrope, ostvarilo je gotovo polovinu ukupnih prihoda u 2016. godini.

Udio ruskih kompanija u globalnim prihodima iznosio je prošle godine 7,1 odsto. Najveći ruski proizvođač pritom bio United Aircraft Corporation, koji je s prihodima od 5,2 milijarde dolara zauzeo 13. mjesto na globalnoj listi.

Ukupno deset ruskih kompanija sa liste ostvarilo je prihode od 26,6 milijardi dolara, sa povećanjem od 3,8 posto.

Prihodi južnokorejskih kompanija porasli su 20 odsto. Veće prihode zabilježili su i proizvođači iz Brazila i Turske dok su oni iz Indije zabilježili blagi pad.

Kineske kompanije nijesu uvrštene u istraživanje zbog manjka podataka, a na osnovu gotovo utrostručene potrošnje na obranu od 2002. do 2016. godine, u SIPRI procjenjuju da bi u popis 100 najvećih moglo biti uvršteno najmanje devet kineskih kompanija.