Nije samo sporan kebab: Fosfat se godinama upotrebljava u prehrani, koliko je štetan?

Podijeli

O ovoj sočnoj poslastici širom Evrope burno se raspravlja mjesecima. Sporan je sastojak koji se dodaje u meso – fosfat.

Koliko je tačno fosfat bezopasan – tema je zbog koje su se ukrstila koplja u Evropskom parlamentu – socijaldemokrati i zeleni tražili su nov način izrade kebaba i  manju količinu fosfata u mesu.

Umjesto da se govori da EU zabranjuje kebab, mediji i firme trebalo bi da pitaju zašto Evropska komisija dopušta da hrana bude nezdrava i loša – o tome se ovdje radi, poručio je Danac Christel Schaldemose, Klub zastupnika Progresivnog saveza socijalista i demokrata u Evropskom parlamentu.

Za samo tri glasa zabrana kebaba – nije prošla. I to na zadovoljstvo proizvođača koji smatraju da su priču o fosfatima pokrenuli lobiji velikih kompanija koje obroke brze hrane, u, na primjer, Njemačkoj, prodaju za 9 eura, dok je cijena kebaba oko 5 eura. Stanovnici Njemačke dnevno pojedu i do tri miliona porcija, javlja HRT.

Proizvođači kebaba zapošljavaju oko 200 hiljada ljudi u industriji vrijednoj 3,5 milijarde eura. No, lepeza proizvoda u kojima se nalazi fosfat je još veća – uz to što sprečava izdvajanje vode iz smrznutih proizvoda upotrebljava se i kao emulgator.

“Ima ih zapravo u svoj prerađenoj hrani a najviše ih ima u gaziranim pićima odnosno soft drinks, ima u pecivima u mesima zapravo u svoj prerađenoj hrani”, poručuje nutricionistica Dragana Olujić.

Objašnjava i zašto stručnjake zabrinjava fosfat: prekomjernim unosom fosfata dolazi do tog disbalansa u omjeru kalcijuma i fosfora zbog čega može doći do izvlačenja kalcijuma iz kostiju i zapravo izazivanja ozbiljnih zdravstvenih tegoba.

Fosfat se kao aditiv godinama upotrebljava u prehrambenoj industriji te ga, smatraju stručnjaci, neće zaustaviti zabrana konzumacije jednog proizvoda poput kebaba. Jedini način da ga u tijelo unesemo što manje je smanjivanje konzumacije prerađene hrane.