ECB: Banke planiraju širenje u eurozoni zbog Brexita

Podijeli

Potpredsjednica nadzornog odbora za bankarstvo Evropske centralne banke (ECB) Sabin Lautenšleger rekla je da do sada više od 10 banaka pravi planove za širenje poslovanja u eurozoni prije nego što Velika Britanija napusti Evropsku uniju kao i da one koje žele da učine to isto imaju sve manje vremena.

Ona je upozorila da banke i u Velikoj Britaniji i u EU treba da budu spremne za takozvani tvrdi Brexit, slučaj da London napusti Uniju bez tranzicionog perioda za prilagođavanje.

Po scenariju trvrdog Brexita, Velika Britanija bi u potpunosti napustila EU i njenu zonu slobodne trgovine kada istekne rok za pregovore, u martu 2019.

To znači da bi banke koje su poslovale u Londonu izgubile pravo da posluju u ostatku Unije. To uključuje i banke iz trećih država koje su koristile London kao ulaznu tačku za Evropu. Prelazni period bi bankama dao vremena da se prilagode novim trgovinskim propisima.

“Ne možemo biti sigurni da li će biti prelaznog perioda. Banke moraju da nastave pripreme za bilo koji ishod, pa i tvrdi Brexit”, rekla je Lautenšleger.

Britanska vlada se priprema za pregovore sa zvaničnicima EU o novim uslovima trgovine i nije poznato da li će dvije strane postići dogovor o prelaznom periodu ili će naglo prekinuti odnose, prenosi Beta.

Lautenšleger je na konferenciji u Frankfurtu navela da su banke koje žele da se iz Londona izmjeste u eurozonu već morale da podnesu zahtjeve za licence.

Prema njenim riječima, osam banaka se već prijavilo a još četiri je najavilo planove za značajno uvećanje aktivnosti u 19-očlanoj monetarnoj uniji. Velika Britanija nije članica eurozone.

U zavisnosti od toka pregovora o Bregzitu, banke bi mogle dobiti dodatno vrijeme za preseljenje, ali samo one koje su već predstavile “kredibilne planove” za to, rekla je Lautenšleger.

Banke iz eurozone koje žele da posluju u Velikoj Britaniji, kako je navela, takođe moraju da se pripreme za Brexit podnošenjem zahtjeva za izdavanje licence nadležnom britanskom regulatornom tijelu.

Lautenšleger je upozorila banke koje žele da se presele da ne mogu samo da osnuju fiktivne firme u eurozoni.

“Banke moraju biti prave banke ako žele da posluju u zoni eura”, rekla je ona.