Korak ka low-costu: Air Serbia ukinula besplatno piće i obrok na svojim letovima

Podijeli

Na letovima kompanije Air Serbia više nema besplatnih pića i obroka. Umjesto toga, putnici nacionalnog avioprevoznika Srbie takvu uslugu moraće da doplate, što je potez koji poznavaoci prilika tumače kao korak ka prelasku te kompanije na takozvani low-cost model poslovanja, javlja N1.

Ukoliko planirate da letite Air Serijom, prije toga obavezno ručajte. Ukoliko budete gladni, najjeftiniji sendvič, koji je dosad išao uz kartu, sada košta 480 dinara. Besplatna je jedino flašica vode, i to samo prva, dok će žedniji drugu platiti 240 dinara. Meni sa cijenama umjesto punih kolica, samo jedna je od novina koje je Zoran Preradović prvi put vidio na letu domaćeg avioprevoznika.

“I stjuart koji ima neku priručnu kasu i koji vam izračunava to. I to traje, jer oni očigledno nijesu obučeni, nijesu vični da izdaju te račune a moraju to da urade, očigledno. Pomalo je čudna praksa, i nenajavljena”, kaže novinar Zoran Preradović.

Takva praksa karakteristična je za takozvane low cost kompanije, u kojima su cijene usluga niže od regularnih prevoznika jer lete s aerodroma gdje su takse jeftinije, a besplatna jela i pića tokom leta ne postoje. Air Serbia, međutim, nije obrazložila – da li pomenuta novina znači prelazak na takav poslovni model.

Osim kratkog obavještenja na sajtu Air Serbije da se uvodi prodaja na letu, u ovom avioprevozniku nijesu detaljnije obrazlagali svoju odluku, a pitanja novinara N1 i pozivi ostali su bez odgovora.

Nacionalni avioprevoznik ne može u isto vrijeme da bude i niskotarifna kompanija, smatra bivši direktor JAT-a. Prema njegovim riječima, prelazak na low cost podrazumijevao bi promjenu cjelokupnog koncepta, ozbiljnu odluku za koju bi Air Serbia morala da ima podršku Vlade Srbije.

“Ljudi koji koriste WizzAir ili Ryanair iz Srbije znaju tačno šta ih očekuje. Na Air Serbiji su, da tako kažem, prisutna iznenađenja. Bez saglasnosti države, mislim da ne bi smjelo da se eksperimentiše sa principom – probali smo, pa ako uspije, uspije, ako ne, nikom ništa”, izjavio je bivši direktor JAT-a Predrag Vujović.

Najgora solucija, poručuje Vujović, upravo je hibridna verzija avioprevoznika u kom bi putnici plaćali paprenu cijenu karte, a zauzvrat dobijali niskotarifnu uslugu.