Turci šire poslovanje u Crnoj Gori: Uskoro grade hotel na Žabljaku

Podijeli

Sve više turskih državljana dolazi u Crnu Goru, gde otvaraju firme, kupuju nekretnine i nostrifikuju diplome.

Koliko su Turci aktivni na domaćem tržištu nekretnina najbolje pokazuju oglasi za prodaju na najatraktivnijim lokacijama u glavnom gradu, koji su više nezamislivi bez turske reči “kiralik” (nuđenje u zakup).

“Oni su sada među glavnim kupcima. Obično u agenciju dođe više njih zajedno (rođaka i prijatelja) i veoma su teški u pregovorima oko trgovine. Prave su tvrdice u trgovini i sa sjetom se sad svi sjećamo ruskih kupaca, koji su bili široke ruke”, otkrio je jedan od podgoričkih menadžera privatne agencije koja posreduje u trgovini nekretninama.

Advokati i službenici agencija za nekretnine, koji sa njima sarađuju, kazali su “Vijestima” da je većinom riječ o ljudima koji zbog nestabilne političke situacije ili neslaganja sa politikom predsjednika Redžepa Taipa Erdogana napuštaju Tursku.

Podaci iz agencija za promet nekretnina pokazuju da kupci iz ove zemlje igraju već značajnu ulogu na tržištu nekretnina od Kotora, Budve i Petrovca, preko Podgorice, sve do Žabljaka.

Na primjer, Turci su zakupili poznati kafić u centru Petrovca, u Budvi, Podgorici i Kotoru kupili veliki broj stanova i kuća, a u Kotoru (Starom gradu) otvorili radnje za prodaju suvenira. Turcima je navodno i prodat plac površine više od 2.000 kvadrata ispod Savinog kuka na Žabljaku, koji je donedavno bio u vlasništvu jednog crnogorskog biznismena. Na toj lokaciji bi uskoro trebalo da bude izgrađen novi hotel.

U više od 440 novoosnovanih kompanija u Crnoj Gori tokom 2017, prema podacima iz Centralnog registra Poreske uprave (CRPS), danas su vlasnici državljani Turske ili pravna lica iz te zemlje.

Prošle godine registrovana 441 nova firma sa turskim vlasnicima

Za samo godinu broj firmi kojima gazduju investitori iz ove zemlje je skoro šestostruko uvećan.

Tokom 2017. godine 441 osnivač iz Turske (438 fizičkih lica i 3 pravna lica) registrovao je privredno drštvo u Crnoj Gori. Poređenja radi, tokom 2016. godine, 76 lica iz Turske, a tokom 2015. godine svega 50 lica obavilo je registraciju novog privrednog društva.

Ukupan broj registrovanih kompanija u zvaničnoj evidenciji Centralnog registra, čiji su osnivači turski državljani, mnogo je veći i iznosi 810 firmi.

“Najveći broj osnivača iz Turske (bez obzira na datum registracije) izvršio je registraciju privrednih društava u Podgorici – 311, Budvi – 282, Tivtu – 83, Kotoru – 39, Ulcinju – 34, Baru – 24, Rožajama – 18, Herceg Novom – 7, Bijelom Polju – 5, Nikšiću – 3, Cetinju – 2, Petnjici i Beranama po jedno”, saopštili su iz Poreske uprave Crne Gore (PU).