Telenor će zadržati ime do 2021.

Podijeli

Prodajom poslovanja u četiri zemlje, norveška telekomunikaciona kompanija Telenor praktično se povukla iz centralne Evrope, ocjena je britanskog Reuters.

Pod naslovom “Norveški Telenor izlazi iz centralne Evrope prodajom 3,4 milijarde dolara vrijedne imovine češkom PPF”, agencija Reuters navodi da je Telenor dogovorio prodaju biznisa u centralnoj i istočnoj Evropi investicionoj kompaniji češkog milijardera Petr Kelnera za 2,8 milijardi eura.

U zvaničnom saopštenju PPF grupe se navodi da će kupovinom Telenorovog poslovanja u četiri zemlje preuzeti mobilne operatere, imovinu kompanije, ali i pravo korišćenja Telenor brenda do polovine 2021. godine. To praktično navodi na zaključak da kompanija neće promijeniti ime tri godine.

Sa 3.500 zaposlenih i više od devet miliona korisnika poslovanje u centralnoj Evropi donio je u 2017. Telenor grupi prihode nešto manje od 12 milijardi norveških kruna, što je devet odsto ukupne prodaje.

Ukoliko regulatori odobre transakciju prodaje biznisa u Srbiji, Crnoj Gori, Mađarskoj i Bugarskoj, Telenorove operacije će se sa 12 tržišta smanjiti na osam – tri u nordijskim zemljama i pet u Aziji, gdje ukupno ima 176 miliona korisnika, navodi Reuters, a prenosi B92.

U tekstu se navode i izjave analitičara koji kažu da je postignuta cijena na nivou očekivanja ili nešto manja od toga, ali na nivou evropske telekomunikacione industrije.

“Ključna stvar je da su oslobodili kapital, ali ostaje pitanje zašto je isplata akcionarima tako mala”, izjavio je za Reuters analitičar Havard Nilson.

Telenor grupa objavila je da je potpisala ugovor o prodaji svog poslovanja u regionu centralne i istočne Evrope sa PPF grupom u vrednosti od 2,8 milijardi eura.

Generalna direktorka Telenora u Srbiji Ingeborg Ofsthus izjavila je da kompanija posle 11 godina u Srbiji danas ulazi u novu fazu poslovanja.

U Crnoj Gori, Telenor je poslovao 14 godina.