Konferencija mladih Zapadnog Balkana u Prištini: Kako rješavati izazove

Podijeli

Kao ključni pripremni događaj za Samit zemalja Zapadnog Balkana u Londonu, koji će se održati u julu 2018. godine, a u cilju podrške našoj agendi za stvaranje snažnijih društava, British Council, u saradnji sa Regionalnom kancelarijom za saradnju mladih (RYCO) organizuje Konferenciju mladih Zapadnog Balkana u Prištini 26. i 27. marta 2018. godine.

Regionalne organizacije za mlade i omladinu pozvane su da, kroz niz panela, prezentacija i radnih grupa, razviju niz preporuka u vidu politika i poruka koje će biti predstavljene vladama Zapadnog Balkana.

Konferencija će se fokusirati na podršku mladima i omladinskim organizacijama u regionu Zapadnog Balkana i predstavljaće priliku za razmjenu najboljih praksi i mišljenja o politikama za mlade sa naglaskom na zajedničkoj diskusiji o tome kako osigurati da mladi građani iz ovog regiona doprinesu Berlinskom procesu kao kreatori i kontrolori politika, kao i korisnici istih. Kler Sirs,  direktorka British Councila za Zapadni Balkan, o konferenciji i njenom doprinosu Berlinskom procesu rekla je sljedeće:

“Uzbuđeni smo što smo u prilici da ponudimo ovu platformu za tako veliki broj mladih glasova širom regiona kao vid doprinosa Samitu zemalja Zapadnog Balkana”.

Među ključnim govornicima na konferenciji biće ambasador Velike Britanije u Prištini, Ruairi O’Konel, direktorka British Councila za Zapadni Balkan, Kler Sirs, zamjenik direktora Kancelarije Ujedinjenog Kraljevstva za spoljne poslove i komonvelt (FCO) za region Zapadnog Balkana, Piter Bajnbridž, i generalni sekretar RYCO-a, Đuro Blanuša.

Gotovo 100 učesnika uglavnom će činiti mladi i njihove organizacije sa cijelog Zapadnog Balkana. Njima će se pridružiti predstavnici regionalnih organizacija i inicijativa, kao i ključni međunarodni razvojni partneri u regionu koji rade sa mladima i za njih.

Očekivani ishodi Konferencije uključuju:

  • Osluškivanje glasova mladih iz različitih izvora – najnovijih analiza mladih i analiza
    omladinskih politika, najnovijih iskustava u pogledu omladinskog rada u lokalnim
    zajednicama i, najvažnije, samih mladih koji će učestvovati na konferenciji.
  • Artikulisanje jasnih poruka koje treba da utiču na omladinske politike i odluke koje se
    u ime mladih donose od strane institucija, organizacija i inicijativa koje rade sa
    mladima i za njih.
  • Postizanje zajedničkog razumijevanja o tome kako zajedno rješavati ključne izazove i
    prioritete, kako ostvariti napredak na premošćavanju jaza između politike i prakse i
    kako osigurati postojanje djelotvornih mehanizama kako bi se na tom putu čuli glasovi
    mladih.

Kontekst projekta

Program «Aktivni građani» pokrenut je sa namjerom da podrži Samit zemalja Zapadnog Balkana u Londonu, koji će se održati u julu 2018. godine u sklopu Berlinskog procesa.

Neke od glavnih tema Berlinskog procesa do sada su se fokusirale na jačanje civilnog društva, bezbjednost i osnaživanje mladih. «Aktivni građani», kao projekat finansiran od strane Vlade Velike Britanije i implementiran od strane British Councila, osmišljen je sa ciljem da se učesnici obuče u pogledu vještina i znanja neophodnih za postizanje društvenih promjena u njihovim zajednicama i da se podstakne angažman i podrška svih zainteresovanih strana – kreatora politika, građanskog društva, zajednica i medija.