Ko su poreski dužnici koji imaju jahte

Podijeli

Specijalizovani portali i turistički magazini Crnu Goru često navode kao jahting destinaciju koju treba posjetiti.

Crna Gora je privlačna destinacija jer nudi znatno liberalniji i jeftiniji režim boravka stranih jahti u crnogorskim vodama, njihovog uvoza i registracije pod crnogorskom zastavom, niže stope poreza i drugo, poput goriva za jahte oslobođenog plaćanja carina i poreza. Sve to je bilo dovoljno primamljivo za brojne strane, ali i domaće vlasnike jahti, piše zagrebački Poslovni dnevnik.


U Crnoj Gori je, prema službenim podacima koje navode Vijesti, registrovano 237 jahti, od čega 36 pripada crnogorskim građanima i kompanijama.

Među vlasnicima jahti, statusnim simbolom, ima i poreznih dužnika, ali i osuđenih za kriminalno udruživanje. U crnogorskom registru nema megajahti, jer najveća registrirana ne prelazi 24 metra.

Vlasnici jahti koje plove pod crnogorskom zastavom su najčešće Rusi (67), Srbi (62), zatim Albanci, Talijani i Amerikanci, zatim imućni pojedinci iz Kazahstana, Češke, BiH, Ukrajine i Velike Britanije. Kompanije registrovane na Britanskim Djevičanskim ostrvima imaju 35 jahti u Crnoj Gori.

Od građana Cne Gore jahte imaju Branko Vujošević, Sabri Zejnelaga, Aleksandar Bošković, Emir Rašketić, Ratko Vujačić, Željko Perović, Snežan Kovinić, Marijan Milošević, Petar Brakočević, Pairaktaridis Emmanouil, Dejan Ban, Momir Vojinović, Miljan Darmanović, Vladimir Kordić, Nikola i Petar Vukotić (dvije jahte), Ismet Cungu i Suad Memić.

Od crnogorskih firmi, jahte posjeduju BMV shipping services Bar, čiji je osnivač Dragutin Vukić, kao i UTIP Crna Gora Žarka Burića, kompanija s posljednje aprilske crne liste Poreske uprave s dugom od 152.520 eura za poreze i 217.772 eura za poreze i doprinose na zarade. Dug je reprogramiran.

Među poreskim dužnicima koji imaju jahtu je i kompanija Klikovac Podgorica (osnivač Aleksandar Klikovac) koji je na crnoj listi PU s reprogramiranim dugom za poreze i doprinose od 237.094 eura.

Jahtu ima i budvanska firma Gugi Commerce Branislava Savića, koji je na osnovu sporazuma o priznanju krivice sa Specijalnim državnim tužilaštvom osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od 11 mjeseci. On je priznao da je dio kriminalne grupe Svetozara Marovića koja je počinila više malverzacija u Budvi.