Zašto Slovenci pokušavaju da spriječe kinesku investiciju u Luku Zadar
Kineskom investitoru koji ima 24 odsto Luke Zadar evidentno je otežano ulaganje u tu kompaniju. Otkad je objavio da će uložiti milijardu kuna na zadarskom području, s naglaskom na Luku Zadar kao motorom razvoja tog kraja, počeli su problemi, piše Jutarnji list.
Prvo su se na noge digli pojedini dioničari, koji su se smirili nakon što im je ponuđena mogućnost učestvovanja u dokapitalizaciji, a sada cijeli proces pokušavaju opstruirati i Slovenci putem svog pravosuđa.
Prema saznanju Jutarnjeg lista, dan nakon glavne skupštine 31. avgusta, od Okružnog suda u Mariboru stigla je privremena mjera. Njome žele većinskom vlasniku 53 odsto dionica, tvrtki Diluculo u vlasništvu mariborskog taksiste Danijela Robnika, zbog kaznenih postupaka koji se vode u Sloveniji protiv prethodnih vlasnika 53 odsto dionica Luke Zadar, zabraniti pravo glasa.
Namjera je, prema tumačenju poznavaoca situacije, spriječiti ulazak kineskog kapitala jer bi on oteo dio prometa Luci Kopar.
No, u Luci Zadar nisu uznemireni. Štaviše, poručuju da ništa ne može poremetiti planove te da je privremena mjera bez osnova.
Ona je, tumače pravnici, neprimjenjiva iz više razloga. Prvo, donesena je dan nakon što je održana glavna skupština, a i meritorno ne odgovara činjenicama. U njoj se spominje i odluka o isključenju prava prvenstva svih dioničara, koja, na kraju, ni nije bila na dnevnom redu. Ako sve prođe prema planu, u sljedeća dva mjeseca dio kapitala kineskog ulagača Jiangxiong Hua, preko kompanije Luxury Real Estate koju zastupa Zvonimir Zlopaša (novi član Nadzornog odbora), ući će u Luku Zadar.
“Ništa ne može poremetiti planove iako razne struje to pokušavaju. Počinje novo vrijeme za Luku Zadar”, uvjeren je Slavko Matošić, član NO-a, jedan od dioničara i predstavnik radnika.
Optimističan je i menadžment.
“Riješili smo ulaganje i opasnost od gubitka koncesije te možemo krenuti u novi investicijski zamah”, ističe i direktor Luke Zadar Nikola Dragičević, posebno napominjući da je kapital važan za opstanak kompanije, jer je druga opcija stečaj.
Luka Zadar je, naime, 2014. potpisala ugovor o produženju koncesionog ugovora na 25 godina. Njime su preuzete i obveze koje Luka Zadar mora ispoštovati. Najveća je ulaganje od 215 miliona kuna.
“Kad smo mi došli u Luku, bila je gotovo devastirana, i to ne samo zbog krize, nego ni prethodne uprave nijesu dovoljno ulagale. Sada su se pojavili ulagači i duhovi su se uznemirili”, konstatuje čelni čovjek Luke Zadar, koja je 2016. završila s ukupnim prihodima od 15 miliona kuna i gubitkom od oko 200 hiljada kuna.
No, promet im se posljednje tri godine povećava, i to u prosjeku za 40-ak odsto godišnje, te je količina tereta lani bila 225 hiljada tona, a ove će godine premašiti plan od 320 hiljada tona te zaključiti godinu blizu 400 hiljada tona.