Kako bi otcjepljenje Katalonije uticalo na FC Barselona
Politički spor o nezavisnosti Katalonije nakon spornog referenduma o otcjepljenju od Španije otvorio je i pitanje o budućnosti nogometnog kluba FC Barcelona.
Španski tim pridružio se protestima protiv “ozbiljnih događaja koji su se desili tokom katalonskog referenduma o nezavisnosti”.
Najmanje 893 civila i 431 policajac povrijeđeni su tokom sukoba 1. oktobra, kako su objavile regionalne i nacionalne vlasti.
Dok se nasilje odvijalo, FC Barcelona u tišini je igrala utakmicu protiv Las Palmasa u katalonskoj prijestonici, iza zatvorenih vrata na praznom stadionu Camp Nou.
Više od dva miliona ljudi, ili 90 posto onih koji su izašli na birališta, glasali su “za” kad je u pitanju nezavisnost Katalonije od Španije.
Dok katalonska regionalna vlada razmatra deklaraciju o nezavisnosti ove sedmice, raste i protivljenje centralne vlade u Madridu kad je riječ o referendumu, čija je izlaznost bila 42 posto.
Usljed neizvjesne budućnosti regije, FC Barcelona suočava se s mogućnošću izlaska iz La Lige, španske nacionalne nogometne lige.
Tim je trenutno na vrhu tabele, a osvojio je 24 titule prvaka.
Predsjednik Barcelone Josep Maria Bartomeu rekao je odboru kluba da je razmišljao o opciji napuštanja nacionalne lige u slučaju otcjepljenja Katalonije od Španije.
“Pitanje budućnosti Barcelone u La Ligi zasad ne postoji. Međutim, kad govorimo o onome što bi se moglo desiti u budućnosti, Odbor direktora razmotrit će opcije”, rekao je novinarima u ponedjeljak.
“Pronaći ćemo najbolje rješenje. Ako se nezavisnost dogodi, moramo pažljivo raspraviti o stvarima”, dodao je.
Ostanak u ligi u interesu je i Real Madrida
Nogometni stručnjaci kažu da je jedini način da četvorostruki evropski šampion ostane u španskoj ligi nakon secesije jest da se naprave amandmani u zakonima države.
“Sportski zakoni i regulacije morat će se promijeniti u španskom parlamentu da Barcelona ostane u španskoj ligi”, rekao je za Al Jazeeru Guillem Balagué, španski sportski novinar.
“Ne postoji drugi način da Barcelona bude dio lige nakon nezavisnosti.”
Uprkos špekulacijama o mogućem prelasku u englesku Premijer ligu (EPL), stručnjaci vjeruju da je prioritet katalonskog tima da ostane u španskoj ligi.
Ostanak Barcelone također je u interesu lige i njihovog starog rivala Real Madrida, kaže Balagué.
“Na duže staze, La Liga bez Barcelone značila bi ogromnu štetu i za klub i za ligu”, kaže sportski dopisnik Al Jazeere Lee Wellings.
Drugi katalonski timovi, RCD Espanyol i Girona, koji su u prvoj španskoj ligi, također će se naći u sličnoj situaciji kao Barcelona.
‘Dragulj u katalonskoj kruni’
FC Barcelona, poznata kao Barça, izrazila je podršku Kataloniji da bira, ali je i otvoreno podržala nezavisnost.
Klub je među najmanje 4000 potpisnika Nacionalnog sporazuma o pravu na odlučivanje i Dogovoru o referendumu, grupe koja se sastoji od političkih partija i civilnih organizacija.
Pristalice nezavisnosti u Barceloni skandiraju u 17. minuti svih utakmica koje se igraju u ovom gradu kako bi se prisjetili događaja 1714. godine kad je Katalonija izgubila autonomiju u ratu.
Odbrambeni igrač Barcelone Gerard Piqué među onima je koji su otvoreno izrazili podršku nezavisnosti Katalonije.
Redovno mu se rugaju i zvižde na terenu tokom utakmica nacionalne lige izvan Barcelone i dok igra za špansku reprezentaciju.
Wellings kaže da je Piqué “jedan od onih u timu koji su najviše pogođeni trenutnom situacijom”.
FC Barcelona ima gotovo 25 miliona pratilaca na Twitteru i više od milijardu “lajkova” na zvaničnoj Facebook-stranici.
“Barcelona nema istu bazu navijača u Španiji kao Real Madrid”, kaže Wellings.
“To je dragulj u katalonskoj kruni i popularnost izvan regije dobila je globalno priznanje. Oni su jedan od najuspješnijih i najpopularnijih nogometnih klubova i zaista sportski brend.”
Saba Aziz / AlJazeera Balkans