Konsolidacija u avio-sektoru stvara pritisak na evropske aerodrome
Talas konsolidacije među evropskim aviokompanijama stvara pritisak na aerodrome u regionu jer jača pregovaračku poziciju avioprevoznika, izjavio je za Reuters čelnik udruženja aerodroma ACI Europe.
Iza avioprevoznika je vrlo turbulentna godina. Monarch, Air Berlin i Alitalia završili su u stečaju nakon neuspješnih pokušaja da se nose s konkurencijom u uslovima pada cijena karata.
Lufthansa i easyJet pokupovali su imovinu Air Berlina, a dali su i ponude za dijelove poslovanja Alitalije. British Airways je preuzeo Monarchove vrlo vrijedne londonske slotove.
“Konsolidacija znači manje prevoznika na tržištu koje morate pokušati pridobiti, manje njih da pomognu u poslovanju vašeg aerodroma i da otvore destinacije. Takođe znači veću kupovnu moć za aviokompanije, veću moć da diktiraju uslove poslovanja u nekom aerodromu”, izjavio je za Reuters čelnik ACI Europe Olivier Jankovec.
Dok su niskobudžetne kompanije poput Ryanaira ionako fleksibilnije kada je u pitanju prebacivanje poslova iz jednog aerodroma u drugi, stvaranje velikih prevozničkih grupa s poslovanjem na više aedrodroma, poput IAG-a, Air France-KLM-a i Lufthansa Groupa, znači da sada i tradicionalne aviokompanije mogu seliti poslovanje u druge aviocentre, objašnjava on.
Na primjer, Lufthansa je u ovoj godini pritisnula Fraport, operatera s glavnom bazom u Frankfurtu, premještanjem pojedinih aviona tipa superdžambo u Minhen.
“Aerodrom ne može se preseliti, a prevoznik može. Sve tri grupe koje sada nastaju u Evropi posluju u više aerodroma, pa mogu igrati tu igru”, dodaje Jankovec.
Zbog sloma Air Berlina berlinski aerodrom Tegel ostao je bez unosnih letova na udaljene destinacije. Jankovec predviđa da bi slična sudbina mogla zadesiti i Rim Fiumicino ako Alitalia prestane s radom ili je kupi konkurencija, prenosi Hina.
Aerodromu u Briselu trebalo je 14 godina da se oporavi od propasti Sabene, a Budimpešta je izgubila status važnog aviocentra nakon kraha domaćeg prevoznika Maleva.
Zračne luke mogu također pokušati privući prevoznike efikasnijim poslovanjem tako da avioni provode manje vremena prizemljeni i i mogu donijeti prevoznicima veću zaradu, podsjeća Jankovec.
Analitičar John Strickland smatra pak da aerodromi moraju planirati budućnost.
“Riječ je u tome da aerodromi moraju biti dinamični, da ne smiju pretjerivati s programima kapitalne potrošnje ni sastavljati ambiciozne planove sa ciljem osvajanja arhitektonskih nagrada, već im mjerilo mora biti operativna učinkovitost koja će im donijeti fleksibilnost u kontekstu neprekidnih promjena u industriji”, rekao je on.
Po njegovim riječima, sektor aerodroma je i dalje atraktivan za sve ulagače zahvaljujući očekivanom rastu broju putnika. Dionice evropskih operatera aerodroma Fraport, Flughafen Zurich, Aerodroma Beča, Aenae i grupe ADP porasle su u ovoj godine između 19 i 60 odsto.
Rejting agencija Moody’s u prošlom je mjesecu objavila pozitivnu prognozu za evropske aerodrome u 2018. godini zahvaljujući snažnom rastu putnika, iako su izdvojili konsolidaciju kao rizik u srednjoročnom razdoblju, budući da bi preostali prevoznici mogli smanjiti kapacitete i povećati cijene karata.