Savjeti psihologa: Šest laži koje morate da prestanete da govorite sebi

Podijeli

Svi lažemo sebe oko određenih stvari. Najčešće da ćemo: da ugasimo telefon ranije, sjutradan da potražimo novi posao, napornije da radimo, da čitamo više, vježbamo, itd.

Ali, postoje laži na koje smo se suviše navikli, toliko su društveno prihvaćene da ih više ne prepoznajemo kao laži. Upadamo u njih jer nam daju kratkoročno olakšanje. Ali, “naplata” dolazi kada treba napredovati na duže staze… To smatra Andrea Bonior, klinički psiholog i predavač na Džordžtaun Univerzitetu, i autorka sajta „Psychology Today“, piše Bizlife.

Ako želimo promjene u našim životima, moramo da se preispitamo da li se nečim zavaravamo. Da li prepoznajete kod sebe neke od ovih najčešćih zabluda?

1) Kada se desi (situacija) X, onda će Y (na primjer, sreća) automatski doći.

Ova zabluda se odnosi na sljedeću situaciju (a svi smo je iskusili bar jednom):
Ako stignemo do svog (trenutnog) cilja, kao što je novi posao, novi partner, završavanje fakulteta, povišice, onda će sve u našem životu doći na svoje mjesto, sve će postati lakše i bićemo srećniji. Ali ovdje se često ignoriše činjenica da to što se osjećamo nesrećnima samo doprinosi situaciji, a nije posljedica. Možda ostajete na lošijem poslu ili u vezi bez budućnosti jer ste suviše depresivni ili anksiozni da napravite promjenu… U tom slučaju, rečenica „Jednom kada promijenim posao…“, ili „Jednom kada smršam…“ neće vas odvesti nikuda.
Umjesto toga, zapitajte se zašto se situacija X još nije dogodila?

2) Mogu da ga/je promijenim, čak i kada on/ona ne želi da se mijenja.

Kako piše Andrea Bonior, psiholog, najčešće joj stižu pitanja kako da neko promijeni partnera (koji mnogo pije), ili člana porodice (da se bolje ponaša prema njemu ili njoj), ili kolegu (koji se ne ponaša pristojno)… Ali, kada neko ne želi istinski da se promijeni, onda smo mi samo smetnja.

3) Sjutra ću krenuti iznova. Danas možda neću ni pokušavati.

Imamo sljedeću situaciju: Jedete još jedno veliko parče torte, i ne možete da se zaustavite, posegli biste i za trećim. Odlučujete da ste već sve uprskali, i uzimate i kolače… Postaje sve gore. I samo vam postaje još teže da sjutradan počnete jedan novi, dijetalni dan. Da li ste se ikada zapitali zašto krećete baš od sjutra ujutru, a ne od večeras u 20.18? Šta god da odlučite, krenite odmah, bez odlaganja, sada i ovdje. U suprotnom, samo ćete se još više zaglibiti u loše navike.

4) On/a to nije mislio/la.

Svi ponekad zabrljamo i opraštamo partneru, kolegi, prijatelju… Ali, šta ako je ono što pokušavamo da opravdamo u stvari obrazac ponašanja? Šta ako stalno govorimo sebi (ili drugima) da je ta osoba pogrešna shvaćena – da nije stvarno toliko okrutna, agresivna i nevaspitana kao što djeluje? Da nije stvarno tako mislio/la? U tom slučaju, moramo da se zapitamo zašto bi se njihovo ponašanje razlikovalo od njihovog karaktera, iznova i iznova? Velike šanse su da su te osobe zaista to što čine, bez obzira koliko ih mi pravdamo…

5) Imaću više vremena kada se NEŠTO dogodi u budućnosti.

Isto kao što kad dobijemo povišicu, automatski počnemo da trošimo više novca na ručkove i odjeću i rijetko kad se desi da više štedimo, tako i više vremena koje dobijemo trošimo na načine na koje nijesmo očekivali. Ako čekate da djeca porastu pa da onda upišete školu jezika, ako planirate da više čitate čim se oslobodite posla, vjerovatno je da nećete uraditi ono što ste planirali (i kada djeca odrastu i kada se oslobodite posla). Dakle, pronađite vremena odmah, ili bar pokušavajte svakog dana po malo.

6) Treba mi više volje.

Ne, treba da promijenite sredinu i da olakšate sebi (na sve moguće načine) da biste postigli to što želite. Želite da prestanete da ulazite u minus? Zamrznite kreditnu karticu. Ne želite više da provjeravate Fejsbuk non-stop? Sklonite aplikaciju sa telefona. Itd. Olakštajte sebi maksimalno da biste ostvarili sve što ste naumili.