Hrvatski PDV biće niži 2020. godine
Veći PDV ima samo Mađarska – 27 odsto, a ostale tranzicijske zemlje imaju od 19 odsto u Rumuniji do 23 odsto u Poljskoj.
Smanji li Vlada opštu stopu za jedan postotni poen i ostane bez dvije milijarde kuna potencijalnih prihoda, i ta smanjena stopa zadržala bi Hrvatsku na visokom trećem mjestu po opterećenosti PDV-om, iza Mađara i bogatih skandinavskih zemalja, piše Večernji list.
Marić je i u zadnjoj poreskoj reformi predlagao spuštanje opće stope na 24 odsto, ali cijena tog rasterećenja trebalo je da ide na teret proizvoda s povlašćenom stopom od pet odsto.
Pragmatičniji vjeruju da bi smanjenje PDV-a, ako se u međuvremenu domaće i globalne okolnosti ne pogoršaju, moglo biti odgođeno do početka 2020, izborne godine i za predsjednicu i za premijera.
“Počeli smo u prvoj godini mandata s poreskim rasterećenjem, što se pokazalo opravdanim i dobrim, s fokusom na oporezivanje dohotka i dobiti, i na tim segmentima treba i dalje tražiti mogućnosti i rasterećenja. S obzirom na važnost stope PDV-a, o tom obliku takođe vodimo brigu i intenzivno razgovaramo”, istakao je ministar Marić, uz opasku da će godinu pred nama iskoristiti za “finu i temeljitu analizu i promišljanje”.
Analiza će osim PDV-a uključivati i porez na nekretnine, s tim što bi nekretninski porez od kojega se lani odustalo išao u primjenu tek nakon smanjenja PDV-a.
Evropska komisija juče je predložila nova pravila po kojima će države članice imati veću fleksibilnost u postavljanju stopa PDV-a pa bi se izuzeća od PDV-a, koja se sada primjenjuju samo na stare članice, mogla koristiti i u tranzicijskim državama, piše Večernji.