Struktura cijene goriva: Više platimo za akcizu nego za benzin
Skok cijene goriva u Crnoj Gori nedjeljama unazad je u centru pažnje javnosti, a zbog poskupljenja za vikend su najavljeni i protesti u Podgorici, po uzoru na neke gradove u regionu.
Maloprodajne cijene naftnih derivata definisane su Uredbom o načinu obrazovanja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata.
Prema toj Uredbi, osnovni parametri koji određuju vrijednost maloprodajne cijene naftnih derivata su:
1. Uvozna cijena po litru (Platt’s kotacije i odnos eura prema dolaru);
2. Takse, porezi i naknade (PDV, akcize…);
3. Gubici i pripadajući troškovi.
Portalu Investitor iz Ministarstva ekonomije je dostavljena tabela sa detaljima, iz koje se, između ostalog vidi i da su akcize na BMB 95 i BMB 98 veće od uvozne cijene tih vrsta goriva.
Procentualno, takse, porezi i naknade u ukupnoj maloprodajnoj cijeni naftnih derivata, u zavisnosti od vrste, iznose:
– za BMB 98 – 55,61 odsto,
– za BMB 95 – 56,3 odsto,
– za eurodizel – 51,22 odsto.
Iz Ministarstva su naveli da je udio tzv. državnog zahvatanja u maloprodajnoj cijeni goriva za godinu dana smanjen, zbog toga što akcize imaju nepromjeljivu vrijednost a u međuvremenu je došlo do poskupljenja uvozne cijene goriva.
To pokazuju sljedeći podaci – u maju 2017. godine, kada su cijene svih vrsta goriva bile između 15 i 20 centi niže nego sada, ukupni udio taksi, poreza i naknada i za BMB 98 je iznosio 58.9 odsto, za BMB 95 – 60,31 odsto a za eurodizel 56,09 odsto.
Ministarstvo ekonomije: Neće biti novih poskupljenja
Prema trenutnim procjenama Ministarstva ekonomije ne postoje uslovi za korekciju cijena naftnih derivata u Crnoj Gori u smislu njihovog povećanja, informacija je s kojom je Ministarstvo upoznalo članove Vlade na današnjoj sjednici.
Uslova za povećanje cijena nema s obzirom na činjenicu da je na Platts kotacijama, nakon naglog skoka, zabilježena normalizacija cijena, kao i stabilan trend kretanja kursa DOLAR/EURO, u odnosu na posljednje informisanje Vlade Crne Gore o njihovom kretanju 31. maja ove godine, saopšteno je iz Ministarstva.
Trenutnim stanjem na svjetskoj berzi potvrđena je tadašnja procjena Vlade da se dalji rast cijena naftnih derivata u Crnoj Gori ne očekuje i da ulazimo u period stabilnosti.
Posljednja dva dana obračunskog perioda, odnosno 07. i 08. jun, daće preciznu informaciju da li je cijena nekog od naftnih derivata pala više od 5 % i da li će se time steći uslovi za korekciju u smislu snižavanja cijena.
Postojećim načinom obračuna maksimalno dozvoljenih cijena naftnih derivata, definisanim Uredbom o načinu formiranja maksimalnih maloprodajnih cijena naftnih derivata, uslov za korekciju cijene je razlika u obračunskom periodu u iznosu od ± 5 %. U ovom trenutku ne postoje uslovi za korekciju cijena, s obzirom na to da je dosadašnja razlika u obračunskom periodu ispod te granice.
“Vlada Crne Gore će nastaviti da prati kretanja cijena naftnih derivata na svjetskoj berzi, a Ministarstvo ekonomije će biti u stalnoj komunikaciji sa crnogorskim privrednicima, čiju odluku da ne povećavaju cijene proizvoda i usluga pozdravlja. U skladu sa Uredbom, obračun maksimalno dozvoljenih vrijednosti naftnih derivata Ministarstvo ekonomije vrši svakog drugog ponedjeljka za prethodnih 10 radnih dana. Naredni obračun će se obaviti 11. juna, a eventualno izmijenjene vrijednosti naftnih derivata važiće od 12. juna 2018. godine”, navodi se u saopštenju.