Tri banke u Srbiji uskoro će promijeniti vlasnika

Podijeli

U Srbiji posluje 28 banaka, a za pojedine u ovoj godini izvjesno je da će promijeniti vlasnike ili da će pokrenuti prodaju.

U procesu finalizacije je prodaja ruske VTB banke u Srbiji, privatizacija Komercijalne banke je u toku, dok se za Telenor banku očekuje odobrenje NBS dogovorene prodaje, piše Blic.

Ukupno gledano, bankarski sektor je u prošloj godini zabilježio dobit od 63,6 miljardi dinara što je njegov najbolji rezultat još od 2008. godine. Ipak, noseći segment poslovanja – neto prihodi po osnovu kamata smanjeni su za 2,4 odsto, dok su ostali poslovni prihodi banaka povećani 3,3 puta na 20,5 milijardi dinara i mahom su posljedica promjena u bilansima nakon izvršenih preuzimanja.

“Osim toga, znatno slabiji tempo otpisa problematičnih kredita u odnosu na protekle godine, te naplata pojedinih obezvrijeđenih plasmana, drastično su povećali krajnji rezultat bankarskog sektora. Prošle godine je svega sedam banaka zabilježilo negativno poslovanje. Trend dominacije krupnijih banaka je nastavljen i u 2017, budući da je prvih deset banaka imalo više od 80 odsto tržišnog udjela”, zaključak je objavljen u publikaciji “Finansije top” magazina “Biznis i Finansije”.

Ono što je sigurno, promnene vlasništva su neminovne i slijede.

VTB banka

Prema saznanjima Blic Biznisa, VTB banka ne napušta Srbiju, ali je u toku finalizacija njene prodaje. VTB Grupa čije je sjedište u Moskvi, objavila je namjeru da traži kvalitetnog investitora za svoju banku u Srbiji, a takva namjera postoji već dvije godine. Šef VTB Andrej Kostin je još 2016. godine saopštio da državna banka namjerava da proda predstavništvo u Srbiji. On je tada naglasio da su za njenu kupovinu zainteresovani i strani i ruski investitori. Tada je Kostin procijenio vrijednost banke na 10 miliona eura, prenio je Sputnik.

VTB banka je u Srbiju došla 2013, kada je preuzela Moskovsku banku, koja je u Srbiji počela da posluje 2008. To je bila prva banka sa ruskim kapitalom u toj državi.

Komercijalna banka

Kako je za Blic Biznis rekla Jorgovanka Tabaković, guverner Narodne banke Srbije, u skladu sa sporazumom akcionara, u planu je prodaja paketa akcija Komercijalne banke u kojoj je država najveći vlasnik, a glavnu ulogu u pripremi banke za privatizaciju ima rukovodstvo, odnosno akcionari banke. Privatizacija Komercijalne banke je u toku.

Kako je predviđeno propisima, Ministarstvo finansija dostavlja nacrt tenderske dokumentacije NBS radi davanja mišljenja na dio koji se odnosi na dokaze o finansijskom stanju i dobroj poslovnoj reputaciji potencijalnog sticaoca banke. Prema posljednjim podacima, Republika Srbija u Komercijalnoj banci ima 41,74 odsto vlasništva, 24,43 odsto Evropska banka za obnovu i razvoj, dok IFC fond 10,15 odsto.

Komercijalna banka posluje i u Crnoj Gori, kroz svoju kompaniju Komercijalna banka AD Budva.

Telenor banka

Telenor grupa potpisala je ugovor o prodaji 100 odsto vlasništva Telenor banke češkoj PPF grupi. Sticanje većinskog vlasništva u Telenor banci od strane PPF grupe uslovljeno je korporativnim i regulatornim saglasnostima Narodne banke Srbije što je najvažniji korak u daljem procesu, kao i Komisije za zaštitu konkurencije Republike Srbije i Agencije za zaštitu konkurencije Republike Crne Gore.

PPF je najveća investiciona grupa u centralno – istočnoj Evropi koja ulaže u različite sektore, poput bankarstva i potrošačkih finansijskih usluga, telekomunikacija, rudarstvo, nekretnina i biotehnologije. PPF grupa posluje u 22 ​​zemlje na tri kontinenta i raspolaže imovinom u vrijednosti većoj od 38 milijardi eura.

Spajanje Unikredita i Societe Generale grupe

Kako je objavio prošlog mjeseca britanski Financial Time, italijanska Unikredit banka i francuska Sosijete Ženeral razmatraju spajanje, što bi dovelo do integracije dvije najveće evropske finansijske institucije.

Izvršni direktor Unikredita Žan Pjer Mastije, koji je inače Francuz i nekada je radio za Sosijete Ženeral, već par meseci razmatra ovu ideju, piše FT pozivajući se na neimenovane izvore upoznate sa situacijom.

Rukovodstvo SocGen, takođe, razmatra mogućnost spajanja. Pregovori su, međutim, još u ranoj fazi. Iz Unikredita su u izjavi za “Blumberg” istakli da nikada ne komentarišu glasine i spekulacije, dok su u SocGen negirali “bilo kakve pregovore uprava o potencijalnom spajanju sa Unikreditom”.

Direktor Unikredita Mastije je za njujoršku agenciju u septembru izjavio da Unikredit ne planira nikakvu prodaju svojih aktiva ili akvizicije tokom 2019. godine.