Neobična priča indijskog tajkuna: Ima 20 milijardi dolara, ali ne može do njih

Podijeli

Jedan od najbogatijih Indijaca, tajkun Pallonji Mistry najnesrećniji je milijarder na svijetu, piše Jutarnji list.

On, naime, ne može doći do svog ogromnog bogatstva od 20 milijardi dolara jer su zarobljene u dionicama najvećeg indijskog konglomerata Tata Grupe, između ostalog, vlasnika kompanije Tata Motors, najvećeg nacionalnog proizvođača automobila.

Problemi su počeli nakon što je Mistryjev sin, Cyrus Mistry, potjeran s funkcije predsjednika Tata Grupe koju je držao od 2011. godine, a porodica Tata je ‘zaplijenila’ njegove dionice, koje čine 20 odsto ukupnih dionica kompanije.

Iako se već dvije godine Pallonji Mistry pokušava dočepati svojih dionica, porodica Tata, vlasnici konglomerata vrijednog više od 100 milijardi dolara, u tome ga uporno sprječavaju.

Prošlog mjeseca stariji Mistry pretrpio je i novi udarac. Naime, Tata porodica je uspjela isposlovati promjenu poslovnih pravila u svojoj kompaniji kojom ograničava sve svoje dioničare u slobodnoj prodaji udjela.

Odluku je priznala i indijska Vlada, a to znači da Mistry, s udjelom od gotovo 20 odsto, ne može prodati svoje dionice bez prethodnog odobrenja upravnog odbora Tata Grupe s kojima ratuje.

Neobičan odnos

No nije situacija oduvijek bila baš takva. Pozadina slučaja “bogatog siromaha” Mistryja postaje nešto jasnija kada se pogleda neobičan odnos između porodica Mistry i Tata koji traje skoro cijeli vijek.

Udio koji Mistry danas drži u kompaniji Tata ostvario je još davne 1936. godine Mistryjev otac, Shapoorji Mistry. Shapoorji se bavio građevinom, a njegova građevinska firma Shapoorji Pallonji stoji iza najznamenitijih građevina Mumbaija, poput Banke Indije i Taj Mahal Hotela.

Kako je tačno Shapoorji nagomilao taj udio nije poznato, ali pretpostavlja se da ga je otkupio od braća i sestara ondašnjeg predsjednika Tata Grupe, JRD Tata (Jehangir Ratanji Dadabhoy) kada se kompanija još samo bavila čelikom. Dodatno, familija Tata poznata je i danas kao vrlo zatvorena zajednica i rijetko puštaju autsajdere u svoj biznis.

Mistryjev otac Shapoorji preminuo je sredinom 70-ih i cijeli udio u kompaniji Tata, gotovo 19 odsto, prebacio na svog sina Pallonjia Mistryja, rođenog 1929. godine.

On je preuzeo i njegovu građevinsku kompaniju i odlučio da popravi kako privatne tako i finansijske odnose s bogatom Tata dinastijom.

Izrazito inteligentan, obrazovan (diplomirao na prestižnom Kraljevskom koledžu u Londonu) Mistryja opisuju kao povučenog čovjeka koji je privatno najviše uživao u dobrom viskiju i konjima. Oženio je Patsy Perin, Irkinju i preuzeo irsko državljanstvo. Ubrzo su mu rođena djeca, sin Cyrus i kći Aloo.

Dogovoreni brak

U to vrijeme funkciju predsjednika Tata Grupe od JRD-a preuzeo je Ratan Tata, a Mistry je shvatio da je pravi trenutak da zacementira vezu dvije porodice. Dogovorio je brak između svoje kćeri Aloo i Ratanovog brata Noela Tata i time napokon postao dio porodice.

U međuvremenu, jačala je i Mistryjeva firma Shapoorji Pallonji koja je postala jedna od najjačih građevinskih kompanija u Indiji.

Pod svoje okrilje uzela građevinsku kompaniju Afcons, firme za solarnu energiju SPCL i Sterling & Wilson, agenciju za nekretnine SP Real Estate i lanac prodavnica Eureka Forbes, s kombinovanim godišnjim prometom od preko 4 milijarde dolara. Od tada pa do danas, piše Forbes, Mistry se “nikad se nije miješao u poslovanje kompanije Tata, osporavao odluke ili tražio moć”.

Još i veću čast Mistry je doživio 2011. godine kada je predsjednikom Tata Grupe imenovan njegov sin Cyrus. Bilo je to prvi put u gotovo 80 godina da je predsjedničku fotelju preuzeo neko van porodice Tata.

Međutim, idila nije trajala dugo. Nakon pet godina, upravni odbor Tata Grupe odlučio je Cyrusa iznenada razriješiti dužnosti predsjednika. Za tu odluku nijrsu pružili nikakvo objašnjenje, a to je ujedno i prvi put u 150 godina dugoj tradiciji Tata Grupe da je predsjednik potjeran sa svoje funkcije.

Šta je zapravo razlog zle krvi između dvije možda i najbogatije indijske porodice može se samo nagađati, no, piše Bloomberg, borba za milijarde i dalje traje.

Sudski epilog tek slijedi jer bi se slučaj uskoro mogao naći i na indijskom Visokom sudu, piše Forbes.