Kako je uspjela Belgija: Od dijamanata do čokolade

Podijeli

Belgija je s BDP-om po stanovniku od preko 47 hiljada dolara, prema podacima Svjetske banke, u društvu najbogatijih zemalja svijeta.

Geografski položaj – smještena je u srcu zapadne Evrope – i otvorenost ekonomije omogućili su da ta zemlja postane jedan od najvećih izvoznika svijeta, posmatrano po glavi stanovnika. Izvoz čini čak 80 odsto BDP-a Belgije, piše Index.hr, u okviru serije tekstova “Kako su uspjeli”.

Kao osnivačica Evropske unije, Belgija je oduvijek imala važnu ulogu na međunarodnom planu. U toj zemlji su sjedišta raznih EU institucija, kao i NATO-a. Takođe, u Belgiji su i sjedišta brojnih multinacionalnih kompanija. U Briselu je smješteno oko 120 međunarodnih organizacija, preko 180 ambasada, otprilike 5.000 diplomata i 1.000 lobističkih grupa.

Zahvaljujući lokaciji i odličnoj saobraćajnoj povezanosti – avionskim, putnim, brodskim i željezničkim prevozom – u Belgiji su smješteni brojni logistički i distribucijski centri.

U zemlje EU-a odlazi 72 odsto belgijskog izvoza (17 odsto u Njemačku, 15 odsto u Francusku i 11 odsto u Holandiju), a izvan EU-a 6 odsto odlazi u SAD, a po 2 odsto u Indiju i Kinu.

U pogledu uvoza, 63 odsto dolazi iz država članica EU-a (16 odsto iz Holandije, 13 odsto iz Njemačke i 9 odsto iz Francuske), dok od zemalja van EU 8 odsto belgijskog uvoza dolazi iz SAD-a, a 4 odsto iz Kine.

Nezaposlenost

U Belgiji postoje prilično velike regionalne razlike pa nakon slabljenja značaja i uloge velikih metalurških centara te zatvaranja rudnika u Valoniji od 1970-ih godina dolazi do relativnog osiromašenja te regije unutar Belgije. S druge strane, Flandrija je u stalnom usponu i još od 60-ih godina razvija ekonomiju baziranu na savremenim tehnologijama.

Mašine i materijali, hemijski proizvodi i prerađevine predstavljaju oko 60 odsto belgijskog izvoza. Belgija zauzima važno mjesto u automobilskoj industriji pa je deveti najveći izvoznik automobila na svijetu.

Takođe, Belgija je i najveći svjetski izvoznik dijamanata, a pri vrhu je i po izvozu čokolade, margarina i stakla.

Belgijska radna snaga među najproduktivnijima je u EU. Ključni faktori koji tome doprinose su kvaliteta obrazovnog sistema i višejezičnost. Oko 35 odsto radne snage ima najmanje jedan nivo višeg obrazovanja, što je iznad prosjeka zemalja OECD-a.

Belgijski BDP prošle godine porastao je za 1,7 odsto, a budžetski deficit bio je 1,5 odsto BDP-a. Nezaposlenost je iznosila 7,3 odsto, ali je stopa nezaposlenosti niža u Flandriji (4,4 odsto) u odnosu na Valoniju ( 9,4 odsto), zbog već spomenutih razlika u strukturi ekonomija regija.

Aktuelna belgijska vlada obećala je dalje smanjenje deficita kao odgovor na pritisak EU za smanjenje visokog javnog duga Belgije od oko 104 odsto BDP-a.

Vlada je obećala nastavak reformskog programa za dalje poboljšanje konkurentnosti Belgije, uključujući izmjene pravila tržišta rada i socijalne naknade.

Belgija je odobrila plan poreske reforme za ublažavanje stopa korporativnog poreza koja bi do 2020. godine trebalo da bude snižena na 25 odsto.

Poreskom reformom uvode se nove pogodnosti za inovacije kao i male i srednje preduzetnike s ciljem podsticanja konkurentnosti i privatnih ulaganja.