Najskuplji stan u Srbiji je u Beogradu na vodi i košta više od milion eura

Podijeli

Najskuplji kvadrat u Srbiji i u 2018. je na ekskluzivnoj lokaciji Beograda na vodi i koštao je više od 7.800 euraa, a cijena stana bila je veća od 1,12 miliona eura, dok u staroj gradnji najvišu cijenu i dalje drže stanovi u okolini Knez Mihajlove ulice, gdje je najskuplji kvadrat plaćen više od 4.300 evra.

Najskuplja kuća u prvoj polovini 2018. godine nalazi se u beogradskom prigradskom naselju na opštini Voždovac, u Belom Potoku, sa velikom okućnicom, a dostigla je cijenu od 1,5 miliona eura.

Inače, u prvoj polovini ove godine nove vlasnike u Srbiji ima 48.000 nepokretnosti, a ukupna vrijednost kupoprodajnih ugovora je 1,6 milijardi eura, 23 odsto više u odnosu na isti period prošle godine, saopštio je Republički geodetski zavod a prenijela Beta.

Kako navode, obim prodaje povećan je za 15 odsto, u odnosu na isti period prošle godine kada je sklopljeno 41.500 kupoprodajnih ugovora.

“Trend pokazuje da uz rast tržišta nepokretnosti u Srbiji, raste i cijena samih nepokretnosti”, navodi se u saopštenju.

Više od polovine novca, kako dodaju, obrne se na nekretninama u Beogradu i to 830 miliona eura.

Po prometu, prvi nakon Beograda je Novi Sad, a vrijednost tržišta iznosi 185 miliona eura.

Od ukupnog trgovanja nepokretnostima čak 60 odsto se odvija u Vojvodini i Beogradu.

U Srbiji su za kupovinu najtraženiji stanovi (33 odsto), ali se na njima obrne skoro polovina ukupnih novčanih sredstava, odnosno 775 miliona eura.

Kuće su u Srbiji upola manje tražene od stanova i predstavljaju 15 odsto odsto udjela na tržištu, a poljoprivredno zemljište čini 20 odsto ukupnog trgovanja nepokretnostima.

U Beogradu su u odnosu na isti period prošle godine, skočile cijene kvadratnog metra stana u novogradnji u opštinama Novi Beograd i Čukarica i to za osam odsto.

Na Paliluli cijena novogradnje je pala za 10 odsto, dok je istovremeno porasla cijena kvadrata u starogradnji i to za osam odsto.

U Srbiji, najveći rast cena kvadrata nepokretnosti zabilježen je u starogradnji u Novom Pazaru i u Prokuplju i to 15 odsto, dok najveći rast cijene kvadrata novogradnje ostvaren u Vranju 13 odsto.

Najveći pad cijena novogradnje dogodio se u Užicu od osam odsto, potom u Kikindi i Kraljevu sedam odsto.