Stambeni krediti u Crnoj Gori duplo skuplji nego u EU

Podijeli

Poslovne banke crnogorskim građanima nude stambene kredite po duplo većim kamatama nego što imaju stanovnici u Evropskoj uniji.

Naime, iako na istorijskom minimumu na oko četiri odsto prosječno, kamata na stambene kredite u Crnoj Gori je osjetno viša nego što to imaju građani bogatijeg dijela Evrope – 1,9 odsto.

Razloge toj velikoj razlici ekonomisti vide prije svega u riziku zemlje/ekonomije i kupovnoj moći stanovnika u Crnoj Gori i EU. Na cijenu kredita utiče i monetarna politika Evropske centralne banke (ECB) te euribor, odnosno, prosječna kamatna stopa po kojoj banke međusobno pozajmljuju novac.

Kupovna moć stanovništva u Crnoj Gori, prema podacima Eurostata, nije ni pola prosjeka EU (46 odsto) a i kreditni rejting države je daleko iza većine onih u Uniji.

Trenutna kamatna stopa na stambene kredite je, opet, duplo niža u odnosu na 2011. godinu, kada je iznosila skoro 8,2 odsto, pa se može uočiti veoma povoljan trend tokom prethodnih godina.

Prema podacima Centralne banke, iznos stambenih kredita na kraju jula bio je 335 miliona eura.

Ne očekuje se dalji pad kamata

Iz crnogorskih banaka su ranije najavili da se ne očekuje značajniji pad kamatnih stopa, te da će se tokom ove godine one stabilizovati na nivoima koje su zauzele krajem prošle.

Iz Hipotekarne banke su kazali da stambeni krediti na crnogorskom tržištu doživjeli ekspanziju 2017. godine te da kamate koje su tada definisane na tržištu treba očekivati i u narednom periodu.

“Prethodna godina je bila definitivno godina snažne afirmacije tog proizvoda na crnogorskom tržistu. Filijale velikih stranih banaka, kojima su izvori sredstava znatno povoljniji od onih dostupnim domaćim banakama, snizile su svoje kamatne stope i dovele ih do istorijskog minimuma. To znači da se građanin u prethodnoj godini mogao zadužiti i po kamati od četiri odsto. A nalitičari očekuju ju slične uslove u ovoj godini, ali sa blagim rastom referentne kamatne stope (euribor), koja bi pred kraj 2018. godine trebalo da izađe iz negativne zone. U prilog ovoj tezi ide i oporavak američke ekonomije, gdje je već zabilježen rast osnovnih kamatnih stopa”, objasnili su u Hipotekarnoj banci ranije za Vijesti.

Na cijene stambenih kredita uticao je i Vladin program “Hiljadu plus stanova”, kojim građani određenih kategorija imaju priliku da kupe nekretninu po subvencioniranoj kamati od 2,99 odsto (o čemu možete čitati u zasebnoj vijesti):

CBCG: Projekat Hiljadu plus stanova pozitivno utiče na tržište nekretnina

Građani bankama duguju 1,2 milijarde eura, najčešće uzimamo keš kredite