Deutsche Welle: Da li je opasan kineski uticaj na Balkanu?

Podijeli

Kineski kapital u Srbiji vidi šansu za velike profite, ali i za ulazak u Evropu, ocjenjuje za Deutsche welle profesor Teokaris Grigoriadis sa Instituta za istočnu Evropu u Berlinu.

Smatra da Kina tako stvara i politički kapital.

“Mnogi su od početka godine primijetili pojačano kinesko prisustvo na Balkanu i posebno u Srbiji, čija je pozicija veoma važna u infrastrukturnom i saobraćajnom smislu za jugoistočnu Evropu i vezu sa srednjom Evropom. To prisustvo Kine bi potencijalno moglo da bude problematično za evropske integracije Srbije i drugih balkanskih zemalja koje nisu u EU”, kaže Grigoriadis.

“Kina u suštini može biti u poziciji da diktira pravila i razvoj tržišta na način na koji ne može u zemljama koje su već dio EU. Izgledi za profit su za Kinu veoma visoki. Ako hoćete kompletnu sliku, ovo je vrlo lagodan način za kineski biznis da uđe i nadmeće se sa glavnim evropskim ekonomijama poput Njemačke i Francuske”, dodaje on.

Ako pogledamo velike infrastrukturne poduhvate – most Zemun-Borča, brzu prugu Beograd-Budimpešta ili autoput u Crnoj Gori – matrica je ista: kineska banka daje kredit, kineske firme dobiju posao, kineski radnici dođu donoseći kinesku hranu. Da li su balkanske države u opasnosti da se prezaduže kod Kine?

“To bi mogao biti jedan od ciljeva spoljne ekonomske politike Kine, da veže balkanske budžete za Kinu u trenutku njihovog pristupa EU kako bi Peking indirektno postao ključni igrač u pitanju evropskih integracija posebno bivših jugoslovenskih republika. Ovi današnji projekti mogu na dugi rok biti vrijedan kapital za kinesku politiku”, objašnjava profesor.

“Ne treba isključiti mogućnost da Kina može da trguje ekonomskim uticajem na Balkanu u okviru sve jačeg partnerstva sa Rusijom. Pogotovo što se Rusija trenutno pridružuje Kini kao mlađi partner – što je prije samo par godina bilo nezamislivo – zbog slabosti sopstvene ekonomije i finansija kao ishod evropskih i američkih sankcija. Zato ne treba isključiti da Kina može iskoristiti uticaj da asistira ili otvori prostor ruskoj politici na Balkanu”, kaže Grigoriadis.

“Kao zamjenik direktora Instituta za istočnu Evropu, ovdje u Berlinu, mogu reći da je Srbija jedna od naše tri prioritetne zemlje pored Rusije i Ukrajine. Mislim da srpske vlasti treba da pripaze da ne daju obećanja prema Rusiji koja će kasnije biti teško preokrenuti tokom procesa evropskih integracija. Kina je, iz tog ugla, vjerovatno najbezbjedniji izbor za Srbiju, ali uvijek treba voditi računa o komplementarnosti sa EU” zaključuje Grigoriadis.