U Kanadi od srijede dozvoljen uzgoj, posjedovanje i konzumacija marihuane

Podijeli

Kanada će u srijedu postati druga država u svijetu koja će legalizovati kanabis, a njeno iskustvo pomno će se pratiti na Zapadu, predviđa liberalni premijer Džastin Trudo.

No, u pojedinim pokrajinama legalizacija će logistički možda zadati dosta glavobolje.

Od 17. oktobra će Kanađanima će biti dopušten uzgoj, posjedovanje i konzumacije kanabisa u rekreativne svrhe, po čemu će to biti prva zapadna zemlja i druga u svijetu, pet godina pošto je to učinio Urugvaj u Južnoj Americi.

Derivati kanabisa, kao hrana, kozmetika ili e-cigarete s marihuanom, biće dopušteni u Kanadi od 2019. godine, ali kanadski preduzetnici već su počeli pripreme da uzmu svoj dio “kolača” na tržištu koje obećava.

Proizvođači zarađuju milijarde

Otkako je Trudo izabran krajem 2015. godine, finansijska tržišta pohrlila su u novi biznis i kanadski prozivođači kanabisa već zarađuju milijarde, javlja AlJazeera.

Tri najveća preduzeća izlistana na berzi u Torontu već su akumulirala više od 30 milijarda kanadskih dolara (19,9 milijardi eura).

Legalizacija bi trebalo da podstakne kanadsku ekonomiju i donese 816 miliona do 1,1 milijarde dolara novih prihoda u četvrtom tromjesečju tekuće godine, prenosi Hina.

U to se ne računa crno tržište, koje proizvodi četvrtinu svih “džointova” popušenih u Kanadi, prema podacima Kanadskog statističkog zavoda.

Statistički zavod procjenjuje da će 5,4 miliona Kanađana kupovati kanabis u za to ovlašćenim trgovinama do kraja 2018. godine, odnosno 15 odsto populacije.

U inostranstvu će se pomno pratiti kanadsko iskustvo, rekao je Trudo u maju ove godine.

Bio zabranjen od 1923. godine

“Saveznici s kojima sam razgovarao žele da posmatraju kako će teći stvari kod nas (…) prije nego što i sami krenu u to”, kazao je on.

“Budu li stvari dobro funkcionisale, a očekujem da će tako biti, vjerujem da će nas druge zemlje slijediti”, zaključio je premijer.

Pripreme već traju u pojedinim regijama i naseljima te lokalne vlasti i poduzeća moraju propise uskladiti s novim zakonom.

Savezni parlament u proljeće je izglasao legalizaciju kanabisa, koji je u Kanadi bio zabranjen od 1923. godine, no sprovođenje te reforme realizovaće deset saveznih pokrajina i tri teritorija.

Nekoliko njih već je najavilo da neće potpuno primijeniti novi zakon.

Na primjer, novim saveznim zakonom svako domaćinstvo može uzgajati do četiri biljke kanabisa, ali centralna kanadska pokrajina Manitoba i istočna pokrajina Kvebek izjasnile su da će uzgoj zabraniti, iako o tome posljednju riječ tek treba da izrekne Vrhovni sud.

Neki žele da imaju monopol

Kao i za proizvodnju i distribuciju alkohola i duhana, pokrajine su te koje odlučuju o starosnoj granici.

U većini je granica 19 godina, no u Alberti je 18 godina, a Kvebek želi granicu da podigne na 21 godinu.

Kad je riječ o komercijalizaciji, neke pokrajine, a među njima i Kvebek, žele imati monopol, a druge, poput Ontarija ili Nove Škotske, odlučile su da taj posao prepuste privatnom sektoru.

Neujednačena će biti i praksa za pripadnike savezne policije.

Zaposleni savezne policije moraće da apstiniraju od uživanja kanabisa 28 dana prije posla, a takav propis važiće i za Toronto.

U Montrealu se od policajaca samo traži da na posao dolaze trijezni. Konačno, kanabis se neće moći svuda uživati.

U nekim gradovima, na primjer Montrealu, za uživanje kanabisa važiće jednaki propisi kao za uživanje cigareta. U nekim drugim gradovima pušenje “džointa” biće dopušteno samo u vlastitom domu.