Šta su sve američki gradovi obećavali Bezosu za drugo sjedište Amazona

Podijeli

Helidrom, kaktus, čak i promjena imena, neke su od ponuda koje su čelnici gradova i država ponudili Amazonu, ne bi li ih privukli da svoje sjedište smjeste baš kod njih.

Ipak, Amazon je otišao za mnogo više, pa su sjedište nakon duge borbe “osvojili” Njujork i Virdžinija i to za skoro 2,5 milijarde dolara u kešu, investicijama i podsticajima, piše Njujork Tajms, prenosi Blic.

Nakon 14 mjeseci biranja i sastanaka, Amazon se odlučio za pomenute dvije lokacije, a ova kompanija je dobila 238 prijava poslatih iz mnogih mjesta širom Sjeverne Amerike, u cilju da baš ona budu odabrana kao drugo sjedište Amazona.

Više gradova i država obećavalo je u svojim ponudama milijarde dolara poreskih i drugih olakšica ako bi postali takozvano sjedište “HQ2”.

Na Amazonovom zvaničnom sajtu stoji da će investirati pet milijardi dolara i stvoriti novih 50.000 poslova za radnike u oba nova sedišta. Ova dva grada će se pridružiti Sijetlu, postojećem, trećem severnoameričnom sedištu ove kompanije.

Helidrom za Bezosa

Rukovodioci kompanije su odletjeli u Njujork kako bi utvrdili da će se guverner Endru Kuomo i gradonačelnik Bil de Blasio ostaviti po strani svoje nesuglasice i dugotrajne razmirice.

Iako su se dvojica čelnika raspravljala po pitanju svega – od metroa do rukovođenja gradom, nakon objave Amazona u utorak obojica su se pojavila sa osmjehom.

Kuomo je prije objave govorio da radi sve što je u njegovoj mogućnosti da privuče Amazon.

“Promijeniću svoje ime ako potrebno”, rekao je Kuomo i dodao da bi sve uradio jer je to ogroman ekonomski podsticaj za Njujork.

U njujorškoj ponudi vlasniku Amazona je obećana i pista za slijetanje helikoptera, pa će Džef Bezos moći da dolazi na posao leteći preko Ist rivera. Broj poslovnih zgrada će se povećati i napraviće se prostor za 25.000 radnika. Kako do toga može doći tako brzo? Odgovor je da su država i grad odlučili da zaobiđu Gradsko vijeće koje bi moglo da blokira korišćenje zemljišta.

Lideri Njujorka su se takođe složili da preurede Kvinsov izlazak na rijeku, da izmjeste distributivni centar za školske obroke i obezbijede paket od 1,7 milijardi dolara podsticaja od države i dodatnih nekoliko stotina miliona od grada.

Amazon će dobiti direktne podsticaje zasnovane na učinku od 1,525 milijardi dolara, što je zasnovano na činjenici da će obezbijediti 25.000 novih radnih mjesta za Long Ajlend.

Od Amazona se očekuje da plaća porez za zaposlene više od deset narednih godina, što je oko 48.000 dolara po jednom zaposlenom za 25.000 radnih mjesta od kojih svako podrazumijeva prosječnu zaradu od 150.000 dolara godišnje.

Dogovor Sjeverne Virdžinije – novo ime za novo naselje

Kancelarije Amazona će se u ovom sjedištu podijeliti – u Pentagon i u Aleksandriju. Lokalni zvaničnici su rebrendirali gradsko područje u dužini od dva i po kilometra, koje povezuju tri metro stanice, a novonastalo naselje su nazvali Nacionalno slijetanje.

Virdžinija je obećala podsticaje vrijedne 573 miliona dolara uključujući i 550 miliona dolara u gotovini.

Ovaj projekat će podmladiti naselje ispunjeno poslovnim objektima građenim 1970-ih godina za vojna lica. Veliki dio tog prostora bio je neupotrebljiv nakon teorističkog napada 11. septembra.

Veliki kaktus nije dovoljno zanimljiv

Šta je potrebno ponuditi najbogatijem čovjeku na svijetu? Poslovni lideri Tuksona pokušali su da pošalju Džefu Bezosu kaktus visine 6,5 metara. Biljka je vraćena uz riječi da “u Sijetlu nije sigurna, jer je kišno vrijeme”.

Gradonačelnik grada Frisko u Teksasu ponudio je mogućnost da Amazon dobije Jamba sokove po kojima su prepoznatljivi, a Kanada je ponudila samo Kanadu.

Njujork i Virdžinija su dali najviše, ali u dolarima, neki bi rekli i previše.

Ekonomisti su dugo kritikovali poreske podsticaje kao neefikasne i nepotrebne mjere koje ostavljaju manje novca za obrazovanje i javne radove, a ove dvije lokacije su ponudile blizu 2,5 milijardi dolara poreskih kredita, popusta i drugih podsticaja Amazonu.