Kako je Tramp samo jednom rečenicom umanjio vrijednost Apple-a za 2 odsto
Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da bi tarife na 200 milijardi dolara vredan uvoz kineske robe mogle biti povećane na 25 odsto sa aktuelnih 10 procenata, i još jednom ponovio prijetnju o uvođenju tarifa na cjelokupan uvoz iz Kine.
U intervjuu za Volstrit Džurnal (WSJ), četiri dana uoči važnog sastanka sa kineskim predsednikom Sji Đinpingom u Argentini, Tramp je rekao da je “vrlo mala vjerovatnoća” da prihvati zahtjev Kine za odlaganje odluke o povećanju tarifa, koja bi trebalo da stupi na snagu 1. januara, prenosi Reuters a javlja Tanjug.
“Kina mora da otvori svoju zemlju za konkurenciju iz SAD. Što se tiče drugih zemalja, to zavisi od njih”, rekao je Tramp za WSJ.
Tramp, koji bi ove nedjelje na marginama samita G20 u Buenos Ajresu trebalo da razgovara sa kineskim predsednikom, kaže i da će ako pregovori budu neuspješni uvesti tarife na uvoz preostale robe iz Kine.
“Ako ne postignemo dogovor, uvešću tarife na dodatni uvoz u vrijednosti od 267 milijardi dolara, po tarifnoj stopi od 10 ili 25 procenata”, rekao je Tramp.
Predsjednik SAD je naveo da bi nova runda tarifa mogla važiti i za laptopove i Applove iPhone-ove uvezene iz Kine, koji su dio liste proizvoda vrijednih 267 milijardi dolara koji još nijesu pogođeni tarifama.
Na pitanje da li će potrošači reagovati negativno na skuplje plaćanje tih proizvoda, Tramp je rekao: “Možda. Možda. Zavisi od toga koja je tarifna stopa”. Dodao je da bi stopu od 10 odsto potrošači mogli vrlo lako da podnesu.
Akcije Applea su pale za dva odsto u satima posle objavljivanja Trampovog intervjua.
Jedan kineski zvaničnik je prošle nedjelje rekao novinarima da će dvojica lidera nastojati da utvrde smjernice za buduće pregovore.
“Ključno pitanje je kako primiriti trgovinski rat. Ja sam konzervativno optimističan u pogledu postizanja toga”, izjavio je taj kineski zvaničnik, koji je zahtijevao da ostane anoniman zbog osjetljive prirode priprema za pregovore.
Portparol kineskog ministarstva inostranih poslova Geng Šuang je na redovnoj konferenciji za novinare u Pekingu još jednom ponovio da se Kina nada “pozitivnom ishodu” sastanka između dvojice lidera, s obzirom na “konsenzus” koji su lideri postigli tokom telefonskog razgovora od 1. novembra.