OECD: Zdravlje jedne zemlje je mnogo više od BDP-a

Podijeli

Ekonomisti, među kojima i američki nobelovac Džozef Stiglic i Francuz Toma Piketi, pozvali su na bolje mjerenje efekata krize da bi se izbjegle “ozbiljne greške”, a jedan od koraka je gledanje dalje od BDP-a.

To se navodi u danas objavljenom izvještaju Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), pod nazivom “Izvan BDP-a, mjeriti ono bitno za ekonomski i socijalni učinak”.

“Kada se koncentrišemo samo na ono što nam je pod rukom, moguće je načiniti ozbiljne greške u ekonomskoj politici”, upozorila je Marten Diran, direktorka odsjeka za statistiku u OECD.

Ona je navela da bi, da su efekti krize bili bolje mjereni, možda bilo “političkih odgovora kojim bi se minimalizovali njeni ekonomski, politički i socijalni efekti”.

Autori izvještaja su u dokumentu preporučili vladama da “bolje mjere nejednakosti”, što je omiljena Piketijeva tema, dok se današnje statistike ograničavaju na proračunavanje rasta BDP-a.

“Treba prevazići BDP da bi se proučilo zdravlje jedne zemlje i dodati mu listu indikatora koji pokazuju nivo raspoređenosti dobrobiti u društvu kao i održivosti na socijalnom, ekonomskom i ekološkom planu”, naveli su oni, prenose agencije.

Lekcija koju su autori izvještaja izvukli iz krize je da bi “prikladniji indikatori ekonomske nesigurnosti otkrili da su posljedice recesije bile mnogo teže od onih koje je prikazivala statistika zasnovana na BDP-u”.

Taj izvještaj je nastavak rada predstavljenog 2009, na vrhuncu krize, na zahtjev tadašnjeg francuskog predsjednika Nikole Sarkozija.