Prava istina o turbulencijama: Da li treba da ih se plašite

Podijeli

Turbulencije su najveći razlog zbog kog se mnogi plaše letjenja, a uznemiravaju čak i one iskusne putnike. Ipak, da li zaista treba da se plašite turbulencija?

Jedina turbulencija koja se ne može predvideti je „turbulencija čistog neba“ CAT (Clear air turbulence) koja se pojavljuje niotkuda i ne može se primetiti na radu, a ne daje pilotima dovoljno vremena da upozore putnike da se vrate na svoja mesta i vežu pojaseve.

Stiv Olrajt, pilot kompanije British Airways i Patrik Smit, američki pilot i autor knjige Cockpit Confidential daće vam odgovore na ova pitanja.

Šta izaziva turbulencije?

Mnogo različitih stvari može da izazove turbulencije, ali svaka od njih je poznata i već viđena među pilotima. Svakog dana se očekuju male turbulencije, kao što biste očekivali loše dionice na putu i rupe ukoliko vozite automobil. Turbulencije su neprijatne, ali ne i opasne. To je sastavni dio leta i ne treba da ih se plašite.

Takođe, različite vremenske prilike takođe uzrokuju različite vrste turbulencija. Tokom leta, avioni se oslanjaju na pomoć vazdušnih struja koje su uglavnom pravilne i putnici ih ne osjećaju. Međutim, baš kao što nastane talas na okeanu, ove struje učine da se avion pomjera gore-dole, propada, uzdiže i ljuljuška, baš kao i brod.

U kom dijelu aviona se najmanje osjećaju turbulencije?

Iako nema neke značajne razlike, sjedišta koja se nalaze u sredini, tačnije u centru težine letjelice osjećaju turbulencije manjeg intenziteta. Suprotno od toga, sjedišta na kraju aviona, tj. bliže repu najviše će osjetiti turbulencije.

Koliko avion propada tokom turbulencija?

Nije slučaj da samo propada, može čak i da se uspinje ukoliko ga pogodi gornja vazdušna struja. U slučajevima prosječih turbulencija visina aviona ide od jednog do deset metara gore ili dole, a kod jačih turbulencija i do 40 metara.

B92 Putovanja