Nikad kompleksnije vrijeme za današnje menadžere
Današnje vrijeme za lidera ili menadžera nikad nije bilo kompleksnije.
Tehnološki svijet se nevjerovatno brzo razvija, menadžment sistemi koji su nekad bili uspješni danas više ne vrijede, a ličnost milenijaca totalno različita od onog na što je dosadašnji lider navikao.
U tom smislu odlika današnjeg lidera je da zna da se nosi sa ta tri aspekta: novim tehnologijama, drugačijim menadžment sistemima i drugačijim potrebama ljudi, kaže za BIZLife Alan Žepec osnivač i direktor firme LQ d.o.o. i član odbora međunarodne firme Academy of executive coaching iz Londona.
Šta može da se nauči na Akademiji za Executive Coaching?
Akademija za Executive Coaching upravo rješava ovaj treći izazov današnjeg lidera, a to je prepoznavanje novih potreba zaposlenih. Osim toga, tu imamo i nove potrebe kupaca. Današnja vruća tema u korporativnom svetu je „design thinking“ koji cilja na prepoznavanje potreba kupaca. Centralna tačka „design thinking“ modela je empatija ili sposobnost propitkivanja kupaca o njihovim potrebama. Coaching vještine su ključne vještine za taj proces. Znači, na Akademiju učimo kako da komuniciramo sa dvije najbitnije grupe, a to su zaposleni i kupci.
Koja je razlika između biznis i life coachinga?
Ako radite kao eksterni coach, kad vam na biznis coaching session dođe menadžer on sa sobom donosi cijeli svoj život, privatni i poslovni. U tom smislu, biznis coaching uključuje i life coaching jer će mu pomoć u privatnom životu i uticati na poslovni život. Međutim, life coaching ne uključuje biznis coaching jer nemate organizacione ciljeve, sponzora – koji je najčešće šef, i slično. Executive coaching je kompleksniji od life coachinga upravo zbog tog organizacionog konteksta. Mi na Executive Coaching Akademiji učimo polaznike kako da naprave ugovor s organizacijom, kako da riješe pitanje povjerenja, gdje da postave granice, kako da spoje organizacione i lične ciljeve i slično.
Ko su ljudi koji se danas bave coachingom na našim prostorima?
Danas je nastala prava šuma coacheva, coachevi rastu kao pečurke. Neki su pročitali samo knjigu ili završili jednodnevni kurs, a to za ovaj ozbiljan posao nije dovoljno. Zato je naša svrha da podignemo standarde ove struke na nivo koji to zaslužuje.
Šta je vama lično donio coaching kao alat?
Meni je coaching postao stil života i potpuno mi je promijenio način kako doživljavam ljude i kako komuniciram s ljudima. U mom slučaju to nije samo vještina već „mindset“. Tako da danas imam više unutrašnjeg mira i osjećam se povezaniji s ljudima oko sebe.