Deripaska napušta Rusal kako bi skinuo sankcije SAD

Podijeli

Na odluku Sjedinjenih Država da ukinu sankcije ruskom Rusalu, najvećem svjetskom proizvođaču aluminijuma izvan Kine, uglavnom se gleda kao na božićni poklon kompaniji, njenim kupcima širom svijeta i ruskoj berzi.

Međutim, suvlasniku i osnivaču Olegu Deripaski biće pomiješana osjećanja u vezi sa ovom odlukom, s obzirom da dogovor podrazumijeva da se on odrekne kontrole u svojoj vrijednoj aluminijumskoj imperiji kako bi se ona vratila normalnom poslovanju, dok će on ostati na crnoj listi koja sadrži i imena nekih narko-bosova, piše Reuters a prenose Vijesti.

To je izazov za Deripasku, koji je nekada bio najbogatiji čovjek u Rusiji, pošto nije nikada bio u situaciji da prodaje većinski paket akcija. Svoju imperiju počeo je da gradi tokom „aluminijumskih ratova” 1990-ih u kojima je, nakon pada Sovjetskog Saveza, vodio nekoliko bitki protiv rivala.

Sada mora da smanji udio u svojoj En%2B grupi sa 70% na manje od 45% bez ikakvog obeštećenja.

Tržišna vrijednost kompanije En , koja upravlja udjelom u Rusalu zajedno sa Deripaskinom imovinom, prije godinu je bila osam milijardi dolara, ali je sada pala na oko tri milijarde dolara. Deripaskina imovina će ostati blokirana.

„On ne prodaje, nego poklanja”, kazao je Reujtersov izvor blizak Deripaski.

Ruski tajkun je za osam mjeseci postigao dogovor sa američkim ministrstvom finansija da se ukinu sankcije – što je kratak period za proces koji je mogao trajati godinama, kazao je ovaj izvor.

„To je super rezultat. Skidam kapu.”

Deripaskin predstavnik je odbio da komentariše dogovor.

Deripaska i njegove najveće kompanije su se našle na crnoj listi američkog ministarstva finansija u aprilu. Vašington je tada saopštio da nekoliko ruskih tajkuna ostvaruje profit na osnovu bliskosti sa Kremljom koji širom svijeta sprovodi „zlonamjerne aktivnosti”.

Deripaska je sankcije koje su mu uvedene nazvao „neosnovanim, smiješnim i apsurdnim”.

Deripaska ostaje na crnoj listi koja sadrži i imena nekih narko bosova

Sankcije nametnute u aprilu najoštrije su mjere koje su protiv Moskve uvedene od aneksije Krima 2014.

Međutim, američko ministarstvo ih je u srijedu ublažilo, saopštivši da ukida mjere protiv Rusala i En , pošto će Deripaska prepustiti kontrolu u tim kompanijama.

“Najveća vijest od 2014.”

Objava SAD o Rusalu je „najveća vijest od 2014. godine”, saopštio je BCS Global Markets. „Ona je pozitivna za rusko tržište u cjelini jer pokazuje da postoji način da se ukinu sankcije kompanijama koje su njima pogođene”, dodaje se u saopštenju.

Deripaska se nije sam borio tokom posljednjih osam mjeseci. Francuska i Njemačka su uložile zajedničke napore za postizanje dogovora, jer Rusal ima značajnu imovinu u Evropi, dodao je izvor.

Irska je usrijedu saopštila da je intenzivno lobirala da se Rusalu ukinu sankcije kako bi zaštitila radna mjesta u jednom velikom kombinatu aluminijuma.

Plan koji je objavljen u srijedu dogovoren je prije mjesec ili dva, ispričao je Rojtersu drugi izvor upoznat sa događajima. U početku je bilo otpora iz Moskve, ali je do kompromisa došlo kada se u pregovore uključila VTB Banka.

„Ovo je najbolji mogući dogovor. Nije idealan, ali je najbolji mogući”, kazao je Rojtersov izvor.

Rusija ima cijelu istoriju stajanja u zaštitu velikih, strateški važnih grupa poput Rusala, koji zapošljava 62.000 ljudi u Rusiji i širom svijeta, kako bi spriječila da padnu pod kontrolu stranaca.

Ruski predjsenik Vladimir Putin nije komentarisao ništa o Rusalu na godišnjoj maratonskoj pres konferenciji u četvrtak. Međutim, ovaj dogovor su najvjerovatnije odobrili ruski zvaničnici, kazao je Rojtersu Kiril Čujko, šef istraživanja u BCS.

„Ovo je pobjeda… koja omogućava kompaniji da normalno posluje i Deripaski da nastavi sa borbom da se oslobodi sankcija”, dodao je.

Kongres odlučuje

Dogovor o uslovima za ukidanje sankcija predmet je 30-dnevnog razmatranja. Tokom tog perioda, američki Kongres će odlučiti da li da ga odobri.

Ukoliko bude odobren, Deripaska će smanjiti svoj udio u kompaniji En tako što će jedan dio prenijeti na VTB Banku, drugog po veličini kreditora u Rusiji, dok će dio akcija donirati jednoj dobrotvornoj fondaciji. Njegov udio će se takođe smanjiti kada švajcarska kompanija Glenkor zamijeni akcije u Rusalu za udio u En , navodi Rojters. Deripaskino pravo glasa biće ograničeno na 35%. Moći će da ima najviše četiri predstavnika u novom bordu direktora En , u kojem će biti još osam nezavisnih direktora. Polovinu borda činiće američki ili britanski državljani. Akcionari koji su sa njim u srodstvu će svoja glasačka prava prebaciti na treće lice, saopštilo je američko ministarstvo finansija.

Majka Deripaskine djece, Polina, i njen otac Valentin Jumašev, koji je bio šef kabineta bivšeg ruskog predsjednika Borisa Jeljcina, imali su 6%, odnosno 1,8%, udjela u En početkom 2018.

„On zadržava neke akcije. Rusal će ostati u Rusiji, ali će biti malo otvoreniji prema SAD”, kazao je Rojtersu izvor upoznat sa situacijom.

Kremlj može samo da pozdravi uspjeh ruskog aluminijumskog giganta Rusala da umanji uticaj američkih sankcija, kazao je portparol Kremlja Dmitri Peskov. Upitan da li je Kremlj odobrio ovakav dogovor, Peskov je kazao da je to unutrašnje pitanje kompanije Rusal. „Sigurno, Oleg Deripaska se se bori za ovu kompaniju. Ona ima značajnu ulogu ne samo u ruskoj, već u svjetskoj ekonomiji”, dodao je. „Ukoliko kompanija uspije da preduzme određene radnje u vezi sa tim da umanji posljedice ilegalnih restriktivnih mjera… mi to samo možemo da pozdravimo.”