Facebook nas prati i nakon gašenja lokacijske opcije
Kako stvari stoje, jednostavno gašenje praćenja putem Facebookovog menija nije dovoljno. Kompanja se, štaviše, hvali činjenicom da njihovom budnom oku ne možete pobjeći čak ni kada ugasite aplikaciju, piše tportal.
Mislite li da je isključivanje lokacijskih usluga unutar Facebooka dovoljno? Prema nedavnoj objavi na Mediumu, Facebook ima puno drugih načina na koje vas prati, a većina njih se bazira na zaobilaznom praćenju koje, nažalost, nije moguće isključiti bez dodatnog truda i troškova.
Aleksandra Korolova, korisnica Facebooka kojom se bavi spomenuti članak na nekoliko je navrata naglasila da je isključila lokacijske usluge te u Facebook aplikaciji navela da ne želi da je prate zbog reklamiranja, pa čak išla tako daleko da u samim postavkama telefona isključi GPS, situacija se nije promijenila, a lokacijski marketing je nastavio po starom.
Korolova pretpostavlja da problem leži u praćenju IP adrese koje, ironično, Facebook navodi kao sigurnosnu mjeru.
Nakon što su Zakerbergovom marketingu od kompanije zatražili komentar, Facebook je naglasio da već odavno koristi veliki broj načina da prati svoje korisnike, s time da bi svi “trebalo već odavno da znaju da stranice vezane s Facebookom šalju informacije Facebooku”.
“Facebook ne koristi Wi-Fi podatke kako bi otkrio vašu lokaciju te je koristio zu reklame ukoliko imate isključete lokacijske usluge”, komentarisai je Facebookov portparol.
“Koristimo IP i druge informacije poput prijave lokacije i trenutnog grada koje ste uključili u opis profila. Ovo je objašnjeno u osnovama privatnosti na našoj stranici, kao i uputstvima za reklamiranje na Facebooku”, dodao je on.
U pomenutim uputstvima za privatnost korisnika, Facebook daje savjet ‘kako regulisati svoju privatnost’ vezanu uz lokacije, no navodi da Facebook, bez obzira što vi odlučili, ‘koristi informacije o vašoj internet vezi’.
Još 2014. Facebook je u službenom poslovnom blogu naglasio da ‘ljudi moraju imati kontrolu nad lokacijskim uslugama koje koriste putem svog telefona’. Kako stvari stoje, to pravilo se s vremenom promijenilo, a na vama je da odlučite želite li ostati pasivni ili učiniti nešto oko toga, podsjeća tportal.hr.