Kako je Duško Knežević od miljenika vlasti došao do potjernice

Podijeli

Predsjednik Atlas grupe Duško Knežević, za kojim je raspisana potjernica zbog sumnje na pranje novca, optužio je predsjednika Crne Gore i šefa Demokratske partije, svog dojučerašnjeg velikog prijatelja, Mila Đukanovića i “klanove bliske prvoj familiji” da pokušavaju da preuzmu njegovu imovinu i poslove.

On je rekao da zapravo ti krugovi stoje iza naloga za njegovo hapšenje i da je u tom poslu glavni specijalni državni tužilac Milivoje Katnić samo oruđe u njihovim rukama.

“Ti krugovi koriste specijalnog tužioca da nanesu štetu Atlas Grupi i Atlas banci, preuzmu njenu imovinu i profitabilne poslove. Ko su ti krugovi? Očito oni koji imaju dovoljno moći da specijalni tužilac i djelovi pravosuđa budu njihove igračke. Svjetski poznata kompanija za finansijske istrage i naš tim advokata iz Londona su došli do zaključka da iza ovoga stoji Đukanović i klanovi bliski prvoj familiji”, poručio je Knežević Vijestima.

A ko je zapravo Duško Knežević, jedan od najbogatijih Crnogoraca?

Duško Knežević je osnivač i predsjednik Upravnog odbora korporacije Altlas grupa (AGC). AGC je najveća finansijska grupa u Crnoj Gori koju čine desetine kompanija sa dalekosežnim poslovnim interesom, uključujući banke i finansijske kompanije u Srbiji, Rusiji, Velikoj Britaniji i na Kipru, podsjeća beogradski Blic.

Prije nekoliko godina, nedjeljnik “Monitor” svrstao je Duška Kneževića među najbogatije biznismene u Crnoj Gori i bliskog prijatelja aktuelnog predsjednika Mila Đukanovića, te čovjeka koji se bavi poslovima multimilionske vrijednosti. Prema sopstvenom priznanju, Knežević je 25 godina finansirao DPS.

Uz to, Knežević je osnivač i predsjednik dva poslovno orijentisana univerziteta, jednog u Srbiji i jednog u Crnoj Gori, a u aprilu 2010, Knežević je postao i član Klintonove Globalne inicijative koja okuplja privatni sektor, nevladine organizacije i ostale globalne lidere kako bi se “efikasno suočila sa najvećim svjetskim problemima”.

Knežević je Atlas fonadaciju osnovao 2010. sa misijom da podrži “otvaranje novih društvenih vrijednosti i ekonomskog osnaživanja građana kroz unapređenje poslovnog okruženja i korporativno društveno-odgovornih praksi”. U međuvremenu, stekao je nemjerljiv kapital, tvrdi beogradski dnevnik.

Kako je “Monitor” tada opisao, Knežević je deklarisani prijatelj Mila Đukanovića. Posjedovao je više firmi – Jadranski sajam u Budvi, Atlas grupu, Univerzitet Mediteran…

“Preko Atlas grupe Knežević posjeduje Atlas mont banku, Medicinski i spa centar Meljine, kompleks Kamenovo beach od 33 hiljade kvadrata, Televiziju i radio Atlas, fabriku vode Aqua Monta, Invest banku Montenegro, kao i velelepno zdanje u Podgorici, još u izgradnji – Atlas kapital centar, planiran na 93 hiljade kvadrata, u čiju je izgradnju Knežević sa stranim investitorima iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, navodno uložio ogroman novac, stotine miliona eura”, navodi se u tadašnjem tekstu od prije nekoliko godina iako je Knežević u međuvremenu izgubio ili prodao neke od navedenih biznisa.

https://www.instagram.com/p/Bsgveixnr1D/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=soaui2pxmj0p

Što se Srbije tiče, i tu je posjedvao vrijedne nekretnine poput hotela Mažestik. U Srbiji je 2005. godine prodao svoju Atlas banku Pireus banci koja je nakon toga odobrila kredit od 1.5 miliona eura firmi Capital Invest Mila Đukanovića.

Prije destak godina, srpski mediji pisali su i kako je Knežević bio jedan od glavnih zainteresovanih da kupi kompaniju “Novosti”.

Tada je napisano da je Knežević potencijalni kupac i da zajedno sa grupom domaćih partnera ozbiljno razmišlja o kupovini “Novosti”.

Iako zvaničnih podataka o visini njegovog bogatstva nema, spekuliše se da ono iznosi više stotina miliona eura iako je sam Knežević ranije objavio da ima milijardu i da će je duplirati.

Rođen je 30. maja 1959. u Podgorici. Ekonomski fakultet završio je u Beogradu, gdje je kasnije i magistrirao da bi potom i doktorirao na Pravnom fakultetu Beogradskog univerziteta. Kasnije je nagrađen zvanjem doktora pravnih i ekonomskih studija. Napisao je i nekoliko knjiga.

https://www.instagram.com/p/BseSYUlHse3/?utm_source=ig_share_sheet&igshid=nhrhivphwlhf

Finansijski problemi

Ipak, njegovi problemi počeli su 2014. kada je objavljeno da njegovi poslovi idu silaznom putanjom.

Nakon godina uspona, širenja biznisa na razne djelatnosti: investicije, bankarstvo, zdravstvo, osiguranje, mediji, proizvodnja flaširane vode… u kratkom roku se dogodilo dosta toga zbog čega je značajan dio javnosti stekao utisak da su “dobra vremena” za ovog doktora ekonomije završena.

Prvi, javnosti poznat, udarac Kneževićevom biznisu stigao je kada je ruska monetarna vlast 2014. zabranila rad ruskoj filijali njegove Atlas banke jer je, navodno, tokom 2013. bila uključena u sumnjive operacije vezane za prenos novca van Rusije u iznosu od više od 180 miliona eura.

Prije nevolja u samoj Crnoj Gori, Knežević je i u Srbiji doveden u vezu sa malverzacijama u vezi sa ovdašnjom, u međuvremenu propalom, Univerzal bankom.

Iste godine uslijedio je i udarac u vidu gubitka Atlas kapital centra jer su arapski investitori, odnosno, Capital Investment iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, koja je većinski vlasnik poslovno-stambenog kompleksa u centru Podgorice istisnuli Kneževića čiji je udio bio oko 23 odsto zbog, navodno, nepoštovanja dogovora iz partnerskog odnosa, kašnjenja u gradnji ali i neadekvatnog trošenja više miliona eura bez njihovog znanja.

Između ruske zabrane rada njegovoj banci u Moskvi i “otkazu” koji je dobio od arapskih partnera, Kneževiću je i domaća Vlada zadala ozbiljan udarac.

Tadašnji kabinet Mila Đukanovića je odbio da prihvati izmjene ugovora o privatizaciji nekadašnje vojne bolnice u Meljinama kod Herceg Novog. Atlas grupa nije poštovala privatizacioni ugovor, a od Vlade su tražili aneks ugovora koji bi im obezbijedio dodatne povoljnosti, što nije prošlo.

Potjernica

Policija i Specijalno tužilaštvo već duže vrijeme privode i saslušavaju službenike Kneževićeve Atlas banke zbog sumnje da je, navodno, u proteklom periodu oprano više od pola milijarde eura, a opsežnom istragom je obuhvaćeno više desetina firmi i pojedinaca.

Centralna banka je u međuvremenu uvela prinudnu upravu u Kneževićeve: Atlas i Invest banku Montenegro (IBM), da bi potom IBM oduzela dozvolu i naložila stečaj, a u Atlas banci dokapitalizaciju.

Iz Atlas grupe su, od početka afere, više puta negirane neregularnosti u poslovanju, a prije nekoliko dana Knežević je poručio da je “uvođenje stečaja u IBM čist kriminal”, te da je to “namjerno urađeno jer preko IBM banke hoće da kontrolišu i preuzmu” njegovu imovinu.

U međuvremenu, Knežević iz inostranstva, preko Instagrama, uz intrigantne poruke objavljuje serije zajedničkih fotografija sa predsjednikom Đukanovićem, njihovim zajedničkim prijateljima, pojedinim funkcionerima DPS-a i čelnicima tužilaštva, uključujući i Milivoja Katnića.

Knežević je prije nekoliko dana takođe Vijestima saopštio da je DPS-u donirao novac za lokalne izbore u Podgorici i da je sve to uradio u dogovoru sa njenim liderom Milom Đukanovićem i tadašnjim gradonačelnikom Podgorice, Slavoljubom Stijepovićem, zaključuje Blic.