Budžet za ljetovanje: Gdje najviše vrijedi 1.000 eura
Zavisno od odabira zemlje za ljetovanje, isti budžet može donijeti drugačije uslove.
Svaka destinacija ima pluseve i minuseve, kao i odlazak u špicu ili van sezone. Jedini način da četvoročlana porodica sa budžetom od 1.000 eura ode na more je da na odmor odu na destinacije do kojih mogu da stignu kolima ili autobusom, kao i da biraju smještaj sa što manje zvjezdica i spremaju sami hranu.
Gdje 1.000 eura najviše vrijedi
Sa ovako “skromnim” budžetom, četvoročlana porodica ne treba ni da razmišlja o odmoru u Španiji ili Antalijskoj regiji, već treba da traži autobuske paket-aranžmane sa uključenom hranom za Crnu Goru, ili povoljne apartmane u Grčkoj gdje će hranu sami pripremati.
Najskromniji aranžman za Španiju (avionski prevoz) košta najmanje 500 eura po osobi, ali treba dodati i hotelske i ekološke takse, kao i razne doplate. Doduše, do Kosta Brave nadomak Barselone, može da se stigne i autobusom, pa ukoliko jedno dijete ima manje od 14 godina, za 1.050 eura mogu da se kupaju na španskoj plaži.
Naime, 299 eura je polupansion u hotelu sa 3* i djeca plaćaju 149 eura. Na sreću, u cijenu je uračunat autobuski prevoz, nema dodatnih taksa i jedino treba da se spremi džeparac za ručak, sladoled, ležaljke i izlete, pišu beogradske Večernje novosti.
Zanimljivo je da ove godine aranžmani za Siciliju koštaju slično kao i za mondensku Sardiniju, pa za 1.000 eura mogu da ljetuju dvoje (avion i noćenje sa doručkom), a takse su oko 50 eura.
Naravno, treba računati na bar još 500 eura vanpansionske potrošnje. Kada uplaćujete ljetovanje, treba voditi računa i šta dobijate od željene destinacije. Ako vam je najveći motiv ljetovanja kupanje na prelijepim plažama i u kvalitetnom moru, destinacije koje bi trebalo da gledate su, vjerovali ili ne, Halkidiki i Sardinija.
Španska obala po ovom pitanju kaska za pomenutim destinacijama, ali nudi sjajne gradove i kulturno nasljeđe. I Turska zaostaje za Grčkom kada su u pitanju plaže i more, ali zato imaju luksuzne hotele po znatno nižim cijenama od sličnih u Grčkoj.
Još više luksuza za još manje para, ali uz prelijepo Crveno more nudi Egipat, ali se ljetovanje u ovoj zemlji svodi uglavnom na izležavanje na hotelskoj plaži i nema mnogo mogućnosti za slobodno skitanje od uvale do uvale, kao što je to slučaj u Grčkoj. S druge strane, 1.000 eura je potrebno za dvoje putnika na grčkim ostrvima.
Cijene u Grčkoj skaču iz sezone u sezonu, pa tako četvoročlana porodica za 1.000 eura može samo da ljetuje u apartmanu. Najam apartmana na, recimo, Tasosu, za odrasle košta po osobi oko 200 eura, 100 eura plaća prvo dijete do 12 godina, a drugo do osam godina – 50 eura (na zajedničkom ležaju). Kada se doda 200 eura za troškove prevoza, budžet od 1.000 eura je već potrošen, a hrana nije obezbijeđena.
Smještaj u grčkim hotelima može da bude dobra računica, ali samo ukoliko se ne putuje avionom, jer su takse 60 eura po osobi. Dakle, hotel na Halkidikiju ili u Olimpskoj regiji u hotelu sa 3* u julu, sopstvenom plažom i uslugom na bazi polupansiona može da se nađe za 350 eura po osobi, a jedno dijete do 12 godina boravi besplatno. Uz trošak prevoza malo se prelazi budžet od 1.000 eura, ali ovakve ponude se brzo prodaju i treba požuriti.
U najvećem broju hotela u Bugarskoj se plaća parking, pa kada se sabere gorivo, isplati se do Crnog mora putovati autobusom. Najveća prednost bugarskih hotelijera je što daju popust na dijete od 50 odsto i u slučaju da je u sobi samo jedan roditelj, što nije slučaj ni u jednoj drugoj zemlji.
Autobuski prevoz i hotel sa 3* (usluga “sve uključeno”) u Sunčevom brijegu može da se nađe za 320 eura, a pošto prvo dijete sa dvije odrasle osobe boravi besplatno i drugo plaća pola cijene, četvoročlana porodica može da za 1.000 eura ima i lijep džeparac. Noćenje sa doručkom u špicu sezone košta od 150 do 250 eura, a doplata za večeru je pet eura (tri za djecu) po danu.
Za 1.000 eura četvoročlana porodica može bez problema da u julu ljetuje u Turskoj, ali samo u slučaju da odluče da do Kušadasija ili Marmarisa otputuju autobusom.
Naime, za 189 eura može da se uplati polupansion u hotelu sa 3*, a aranžman uključuje i autobuski prevoz. Djeca do 12 godina plaćaju oko 100 eura, pa porodici ostaje i dobra suma novca za džeparac. Ovakvi hoteli nemaju sopstvenu plažu, ali se nalaze kraj gradskih kupališta i imaju svoj bazen, sportske terene i sobe apartmanskog tipa. Međutim, oni koji se odluče da uplate hotel sa 4* i plate 50 eura više dobiće željeni luksuz.
Oni koji, pak, insistiraju na Antalijskoj regiji za 1.000 eura mogu samo da rezervišu putovanje, jer toliko košta aranžman za jednu osobu. Istina, većina turskih hotela ne naplaćuje smještaj za djecu, ali avionska karta košta oko 200 eura, a tome treba dodati i takse koje su oko 50 eura po osobi. Dakle, četvoročlana porodica koja odluči da na odmor putuje autobusom samo na taksama štedi 200, a sa avionskim kartama ukupno i do 1.000 eura!
Alanja je najjeftinija u Antalijskoj regiji, ali i najpovoljniji hotel sa 2* (koji nudi samo polupansion) košta 315 eura po osobi, pa kada se to pomnoži sa dva (za oba roditelja) i dodaju dva dječja aranžmana od po 200 eura uklapa se u budžet od 1.000 eura. Treba dodati i 50 eura za takse po osobi i ne treba zaboraviti da je riječ o skromnom hotelu, pa su neizbježni dodatni troškovi za hranu i odlazak na plažu, jer je ovakvi hoteli nemaju.
Samo dva člana porodice mogu da odu u Hurgadu za 1.000 eura, jer najpovoljniji paket-aranžman sa avionskim prevozom i uslugom “sve uključeno” u avgustu može da se nađe za 327 eura, ali djeca do 14 godina plaćaju 245 eura.
Cijene za Šarm el Šeik su po 100 eura više. Tome treba dodati avionske takse od 65 eura, ali i egipatsku taksu za ulazak u zemlju, od 12 dolara ukoliko se uzme u ambasadi, dok je na granici 25 eura.
Međutim, najveća prednost Egipta je što sezona dugo traje, a aranžmani u maju i septembru su za, bar, 100 eura povoljniji. Takođe, treba razmišljati o činjenici da od juna do avgusta u Egiptu temperatura pređe 40 stepeni. Sa druge strane, koristan je podatak da svi hoteli u Egiptu imaju plažu, ležaljke i peškire, pa čak i kada su daleko od mora organizuju besplatan prevoz do kupališta.
Može i jeftinije
Za mnoge je upravo dobro rješenje da ljetovanje rezervišu van sezone, kada su cijene niže i za svoj novac možete da dobijete kvalitetniji smještaj i uslove. Ipak, u tom slučaju morate da ukalkulišete mogućnost da vam vremenske prilike možda neće biti idealne tokom cijelog odmora.
Potrošili 1,5 milijardi dolara, u Crnoj Gori samo 71 milion
Turisti s pravom primjećuju da su aranžmani za iste hotele svake godine skuplji, jer se neprestano uvode nove takse – turističke, ekološke, ulazne, izlazne…
Uprkos tome, srpski turisti putuju sve više, pa su tako prošle godine u inostranstvu potrošili rekordnih milijardu i po dolara, a najviše, 464 miliona dolara, na ljetovanju u Grčkoj.
Na drugom mestu je Turska sa 153, a treća Italija sa 89 i četvrta Njemačka sa 87 miliona dolara, što je više nego u Crnoj Gori – 71 milion.
U Hrvatskoj su srpski gosti potrošili samo 58 miliona dolara (oni kod nas 76), što govori da je bezbjednost tim turistima ipak na prvom mjestu, zaključuju Novosti.