Gdje su završili arapski milioni namijenjeni crnogorskoj poljoprivredi
“Danas je u glavnom gradu Ujedinjenih Arapskih Emirata, sjedištu Abu Dabi Fonda za razvoj (ADFD), potpisan Sporazum o dugoročnom kreditiranju crnogorske poljoprivrede u iznosu od 50 miliona dolara. Sa predstavnicima ADFD sporazum su potpisali ministar poljoprivrede i ruralnog razvoja prof.dr Petar Ivanović i predsjednik odbora direktora Investiciono – razvojnog fonda Crne Gore dr Zoran Vukčević”.
Ovo je vijest od 4. juna 2015. godine, kada su mnogi poljoprivredni proizvođači dobili nadu da će razviti svoj biznis pa time i ukupnu crnogorsku poljoprivredu, koja je, kako kažu u Vladi, jedna od uzdanica cijele ekonomije.
Četiri godine kasnije imamo vijest da je od dogovorenih 50 miliona dolara država do sada dodijelila 23 miliona dolara kredita i to za samo 9 kompanija.
Redakcija emisije Mehanizam problematizovala je ovu činjenicu, jer, ne samo da su ovim kreditima izostali multiplikativni efekti na crnogorsku poljoprivredu, već postoji i sumnja u transparentnost procesa dodjele novca.
Ovaj povoljan kredit, koji je mogao da bude veliki podsticaj razvoju poljoprivrede, nedovoljno transparentnim načinom dodjele, koji je, prema istraživanju redakcije emisije Mehanizam, problematičan po više osnova, tri godine nakon što je postao dostupan, nije dao očekivane efekte.
Istraživanje redakcije Mehanizma pokazalo je da su višemilionske povoljne kredite dobile i pojedine firme sa rizičnim poslovanjem, teško ostvarivim biznis planovima i poreskim dugovima. Neke od njih danas su u blokadi i pitanje je da li će ikad izaći iz krize. Istovremeno, malim i srednjim proizvođačima, direktan pristup ovom novcu je, do nedavno, bio uskraćen, navodi se u Mehanizmu.
Krediti iz arapskog fonda u ukupnom iznosu od 50 miliona dolara predstavljeni su kao pozajmice po veoma povoljnim uslovima, koji podrazumijevaju kamatnu stopu od 2,5 odsto, 4 godine grejs perioda i rok otplate 17 godina.
“Time će se omogućiti, ne samo nove investicije zasnovane na modernim tehnologijama, već i kreiranje novih radnih mjesta, dostizanje standarda i postepeni rast izvoza”, saopštili su te 2015. godine iz Investiciono razvojnog fonda.
“Doprinos IRF-a razvoju crnogorske poljoprivrede, pored dosadašnjeg angažmana i rezultata u dijelu kreditiranja, u narednom periodu ogledaće se i u realizaciji ovog kreditnog aranžmana, jer će IRF imati ključnu ulogu u distribuciji sredstava ka krajnjim korisnicima, poljoprivrednim proizvođačima”, pohvalili su se iz te institucije.
A presjek stanja skoro četiri godine kasnije pogledajte u prvoj emisiji serijala Mehanizam koji se bavi ovom temom, a koja je na programu RTCG bila emitovana u četvrtak, 7. marta: