Otkriven glavni razlog zašto EBRD instistira na privatizaciji Komercijalne banke

Podijeli

Politika se miješa u poslovanje Komercijalne banke i to je jedan od razloga zašto Evropska banka za obnovu i razvoj, akcionar u Komercijalnoj, podržava privatizaciju ove banke sa sjedištem u Beogradu a koja posluje i i Crnoj Gori.

Takav zaključak slijedi iz odgovora od ove međunarodne finansijske institucija na pitanje zašto želi da izađe iz vlasništva ove 50 godina stare banke.

“Ciljevi i operacije preduzeća u državnom vlasništvu često su pod uticajem političkih faktora, što utiče da njihove performanse budu slabije od konkurencije u privatnom sektoru. Takva preduzeća zahtijevaju finansijsku podršku države ili pružaju usluge slabog kvaliteta”, navodi EBRD na pitanje upućeno mejlom, javlja Nova ekonomija.

Kako je odgovoreno, EBRD podržava privatizaciju ili komercijalizaciju državnih preduzeća, jer obje ove aktivnosti ako su sprovedene kako treba i transparentno, mogu doprinijeti unapređenju korporativnog upravljanja, finansijskim rezultatima i boljem kvalitetu usluga.

U vlasništvu države je 41,74 odsto akcija Komercijalne banke, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) posjeduje 24,43 odsto kapitala, a Fond IFC 10,15 odsto.

Očekuje se da finansijski savjetnik, francuski Lazard, do kraja juna predložiti najbolju moguću strategiju i način prodaje akcija Komercijalne banke.

EBRD ima put opciju u Komercijalnoj banci. To je mehanizam koji obavezuje državu da otkupi akcije EBRD i ostalih inostranih akcionara po unaprijed dogovorenoj cijeni od oko 240 miliona eura, ukoliko država ne pokrene privatizaciju ili EBRD nije zadovoljan privatizacijom.

Na isti je način i italijanski A2A izašao iz vlasništva crnogorske Elektroprivrede (EPCG)

EBRD je Komercijalnu dokapitalizovao u dva navrata, 2006. sa 70 miliona eura, a poslije nekoliko godina sa dodatnih 50 miliona evra.