Skoro 10 odsto ukupne imovine EU drže Kinezi

Podijeli

Prema izvještaju Evropske komisije, trećina ukupne imovine Evropske unije u rukama je stranih kompanija, a 9,5 odsto kompanija u Evropi ima vlasnike sa sjedištem u Kini, Hong Kongu ili Makau.

U poređenju sa 2007. godinom kada je taj postotak iznosio tek 2,5 odsto, riječ je o značajnom rastu, iako je ukupno u kineskim rukama i dalje razmjerno mali dio evropskog biznisa, piše BBC, a prenosi B92.

Kineska su ulaganja u Evropi svoj vrhunac su dostigli 2016. godine, kada je ukupna vrijednost iznosila 37,2 milijarde eura. Poslije toga slijedi usporavanje.

„To je uglavnom rezultat strožih kontrola nad kapitalom koji dolazi iz Kine, ali i promjene u globalnoj političkoj atmosferi kada su u pitanju investicije Kineza“, za BBC priča Agata Kratc iz Rhodium Grupe.

Od 2000. do 2018. godine Kinezi su najviše su uložili u najveće evropske ekonomije poput Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Italije i Francuske. Na listi top 10 našle su se i Holandija, Finska, Švedska, Portugal, Španija i Irska.

Prema prošlogodišnjoj analizi Bloomberga, Kinezi u svom vlasništvu drže, ili imaju vlasničke udjele, u četiri evropska aerodroma, šest pomorskih luka i 13 fudbalskih klubova.

Kinezi sprovode novi veliki program „Put svile“, poznat i kao Inicijativa „Jedan pojas, jedan put” u sklopu kojeg planiraju velike investicije u evropsku infrastrukturu kako bi se ojačale trgovinske veze između Kine i Evrope. Na tom putu su se našle i gotovo sve republike bivše Jugoslavije.