Rusija se razvodi od američkog dolara
Rusija je za vrijeme sankcija smanjila udio transakcija u dolarima za 12,6 odsto u spoljnoj trgovini i povećala u euru i rubljima za 26,6, odnosno 14 procenata, pokazuje istraživanje konsalting mreže “Fin ekspertiza”.
Nakon što su SAD uvele sankcije Rusiji, Moskva je odgovorila politikom smanjenja zavisnosti od dolara u međunarodnim transakcijama, prenose agencije.
Za pet godina, udio transakcija Rusije u dolarima u spoljnoj trgovini se smanjio do 56,1 odsto (388 milijardi dolara), dok je u euru i rubljima porastao do 21,9 procenata (151 milijardi dolara), odnosno do 20 procenata (136 milijardi dolara). Za 84,6 odsto je porastao broj transakcija u drugim valutama, njihov udio iznosi 2,4 odsto.
Primjetno je promijenjen raspored u plaćanju u izvozu. Udio dolara je pao za 15,5 odsto (do 67,3 procenata, oko 300 milijardi dolara). Udio eura je porastao za 90 procenata – do 17,3 procenata (77 milijardi dolara).
Povećao se i udio transakcija u rubljama: broj ugovora u 2018. je porastao do 33,3 procenata (13,6 procenata od svih transakcija) u poređenju sa 2013. godinom i dostigao 60 milijardi dolara. Udio drugih valuta u valutnoj strukturi izvoza je porasla za 63,6 procenata, ali je, kao i prije, mala i iznosi svega 1,8 procenata od ukupne valutne dobiti.
Kako je saopštila predsjednica Savjeta direktora “Fin ekspertize” Elena Trubnikova, trend odustajanja od dolara i prelazak na rublje u spoljnoj trgovini je očigledan. Po njenim riječima, to će omogućiti da ruska ekonomija bude čvršća, zaštićenija od sankcija.
“U najvećoj mjeri se to tiče izvoza, jer prodaja robe za valutu zemlje koja prodaje – to je prirodan poredak stvari”, objasnila je ona.