Penzioneri bolje živjeli 2012. nego danas
Od 2012. godine penzije su porasle šest eura ili 2,1 odsto, dok je istovremeno PDV porastao četiri procenta, a potrošačke cijene za 13,2 procenta. Kupovna moć penzionera je od 2012. do 2018. godine opala za 11,1 procenat ili za 379 eura godišnje, piše Dan.
Prosječna penzija u 2018. godini iznosila je 285 eura i uvećana je za samo šest eura ili 2,1 odsto u odnosu na 2012. godinu, pokazuju podaci Ministarstva finansija.
U istom periodu porez na dodatu vrijednost (PDV) je povećan sa 17 na 21 odsto, dok je inflacija u istom periodu iznosila 13,2 procenta, odnosno za toliko su cijene roba koje kupuju domaćinstva u prosjeku porasle.
To bi značilo da je kupovna moć penzionera za šest godina opala za 11,1 procenat, ili 31,6 eura mjesečno, odnosno čak 379,2 eura na godišnjem nivou, što je ukupno 1,3 prosječne penzije. Ovi podaci dovoljno pokazuju kako se položaj penzionera od 2012. godine pogoršao, sa čime su saglasni i predstavnici najstarije populacije.
Predsjednik Partije penzionera, invalida i restitucije (PIR) Momo Joksimović je kazao da su ti podaci poražavajući, te da najstarija populacija živi najbjednijim životom.
“Najstarija populacija koja je izgradila ovu državu, čije se najveće vrijednosti prodaju i krčme, živi život bez života. To je tuga od života”, rekao je Joksimović.
Broj penzionera je oko 130 hiljada, a, kako je kazao, od tog broja 110 hiljada prima ispod 500 eura, 66 hiljada ispod 285 eura, a 37 hiljada ispod 193 eura ili minimalne zarade.
“Dok su penzije mizerno rasle, rastao je PDV, a sa njim i cijene struje, goriva i hrane. Vlada je godinama pravila raznorazne promašaje, koji su plaćani povećanjem PDV-a, zamrzavanjem penzija. Nisu uspjeli da sačuvaju državno bogatstvo već su ga raspršili i uništili. Budući penzioneri će imati još manje penzije. Zbog malih penzija ne treba da čudi što svaki četvrti dan imamo samoubistvo. Ljudi nemaju od čega da žive, da kupe lijek, jer je sve skupo. Sve uvozimo i neki ljekovi su skuplji po nekoliko puta od istih ljekova iz Srbije”, rekao je Joksimović.
Podaci iz dokumenta Ministarstva finansija i godišnjim makroekonomskim indikatorima, pokazuju da je 2012. godine penzija bila 279 eura, te da je padala do 2015. godine, prvo na 277, pa na 275 i na kraju na 272 eura.
Godinu kasnije, porasla je na 280 eura, zatim na 283 i prošle godine je prosjek penzije u Crnoj Gori iznosio 285 eura.
Predsjednik Partije udruženih penzionera i invalida (PUPI) Vojo Vuletić kazao je da se vlast sprda sa najstarijom populacijom.
“Penzioneri, međutim, nikako da shvate. Logika većine penzionera je da je dobro da se i ovolike penzije dobijaju. Misle da im neko može ukinuti penzije, ali to se naravno ne može desiti. Protivustavne penzije poslanika i predsjednika nikad nisu ispitivane do kraja pred Ustavnim sudom. Vlast sebi povećava plate, dodatke, dnevnice, a penzionere, kojih ima 130 hiljada, ko šiša”, rekao je Vuletić.