Njemački ekspert: Evropi prijeti nova kriza
Viši savjetnik njemačke vlade Lars Feld među prvima je upozorio na usporavanje njemačke privrede a u najnovijem razgovoru za britanske medije skrenuo je pažnju i na Italiju, predviđajući moguće prelivanje problema i na druge zemlje eurozone.
Feld je u razgovoru za BBC iskazao strah od moguće nove finansijske krize u Evropi, prenose agencije.
Njemačka vlada očekuje rast od svega 0,5 odsto u ovoj godini dok je samo unazad par mjeseci očekivala rast od 1,8 odsto. Među glavnim razlozima sniženih prognoza izdvaja se proizvodni sektor kojeg pritiskaju brojni problemi.
Italija ipak svim snagama pokušava da ukloni prijetnju nove recesije, vodeći bitku s visokim javnim dugom i bankarskom krizom, zbog čega je i dalje ranjiva, upozorava viši savjetnik nemačke vlade u razgovoru za BBC.
Zbog planirane veće budžetske potrošnje poreskih prihoda italijanski budžetski manjak i javni dug naglo rastu i na putu su da premaše najviše dopuštene nivoe u Evropskoj uniji, dodatno narušavajući finansijsku vjerodnostojnost zemlje.
Euroskeptična vlada u Rimu opterećena je javnim dugom u visini 132,2 odsto BDP-a, prema podacima Eurostata za 2018. – veći dug ima samo Grčka. Zabrinutost zbog tako visokog duga mogla bi pojačati pritisak na italijanski finansijski sistem.
“Bankarski sistem u Italiji nije siguran koliko bismo priželjkivali. Teškoće bi se mogle proširiti na druge zemlje – posebno iz italijanskog bankarskog sistema na one drugih zemalja. Prije svega valja ipak upozoriti na opasnost širenja problema iz italijanske vlade na čitav tamošnji bankarski sistem”, naglasio je Feld u razgovoru za BBC.
To bi moglo izgledati kao nova kriza u eurozoni, zaključuje.
U prošle tri godine pomoć je već zatražilo sedam italijanskih banaka, podsjeća Feld. Njega brinu i rizici koji prijete najvećoj ekonomiji u eurozoni.
Stroži standardi za emisiju štetnih gasova zatekli su prošle godine automobilsku industriju, smanjivši prodaju u drugoj polovini prošle godine. Dodatne probleme stvorila je suša koje je izazvala velike poremećaje u transportu rekom Rajnom, podsjeća on.
Te poteškoće bile su kratkog vijeka ali proizvodni sektor – zaslužan za oko petinu njemačkog godišnjeg BDP-a – i dalje je pogođen slabijom tražnjom iz Kine i prekidima izazvanim američko-kineskim trgovinskim ratom.
Njemačka se paralelno suočava i s dugoročnim izazovom očuvanja prednosti u odnosu na sve žešću globalnu konkurenciju.