Bil Gejts objasnio uspjeh Vorena Bafeta: “To svako može da uradi”

Podijeli

Voren Bafet je sve samo ne prosječan: legendarni investitor vrijedi 82 milijarde dolara, što ga čini trećom najbogatijom osobom na svijetu.

U 88. godini i dalje vodi Berkshire Hathaway, njegovu holding kompaniju koja posjeduje kompanije poput Geica, Dairy Queen i See’s Candies, prenosi CNBC-ov Make It.

Ključ Bafetovog izvanrednog uspjeha, međutim, osvježavajuće je jednostavna navika i “nešto što svako može učiniti”, istakao je njegov dugogodišnji prijatelj Bil Gejts u nedavnom blogu: “On svaki dan čita”.

Bafet, koji provodi između pet i šest sati dnevno čitajući knjige i novine, smatra da je “ugodno razmišljati o poslovnim i investicionim problemima”, govori u dokumentarcu HBO-a “Becoming Warren Buffett”, prenosi Poslovni dnevnik.

Osim toga, ažuriranje poslovnih vijesti i aktualnih događaja relativno je jednostavan način za postizanje konkurentske prednosti.

“Svako može pročitati ono što sam ja pročitao. To je ravnopravno polje igranja”, govorio je Bafet svojoj pokojnoj supruzi, Suzan Bafet, prema dokumentarcu HBO-a.

“I to voli jer je takmičar”, rekla je Suzan za Bafeta. “Sjedi on potpuno sam u svojoj kancelariji, čitajući te stvari koje svi drugi mogu pročitati, ali voli ideju da će on pobijediti.”

Tehnološki preduzetnik i samostvoreni milijarder Mark Kuban takođe je strastveni čitalac i iskoristio je tu naviku da napreduje u karijeri. Prepoznao je vrijednost čitanja rano u svojoj karijeri, dok je gradio svoj prvi tehnološki posao, MicroSolutions.

“Sjećam se čitanja priručnika za PC DOS (stvarno jesam), i ponosan sam što sam mogao shvatiti kako postaviti početne menije za moje klijente”, piše on na svom blogu.

“Pročitao sam svaku knjigu i časopis koji sam mogao. Do vraga, 3 dolara za časopis, 20 dolara za knjigu. Jedna dobra ideja koja je dovela do kupca ili rješenja isplatila se višestruko”, istakao je.

“Sve što sam pročitao bilo je javno”, dodaje on. “Svako je mogao kupiti iste knjige i časopise. Iste informacije bile su dostupne svakome ko je to želio. Ispada da većina ljudi to nije željela.”

Za Cubana, uzimanje vremena za “dobijanje prednosti znanjem” pomoglo mu je da nadmaši konkurente. “Tip s malo kompjuterske pozadine mogao se takmičiti s daleko iskusnijim momcima, samo zato što sam uložio vrijeme da naučim sve što mogu.”