Velika transakcija na pomolu: KKR ulazi u Axel Springer, izdavača Bilda i Business Insidera

Podijeli

Investiciona kompanija KKR bacila se u novi poduhvat i ponudila 63 eura za dionicu Axel Springera, čime bi trebalo da pomogne njemačkoj medijskoj kući poznatoj po Bildu i Business Insideru u njihovoj digitalnoj transformaciji.

Tržišna vrijednost Axel Springera, kako piše Bloomberg, slijedom toga skočila je na 7,7 milijardi dolara, prenosi Jutarnji list.

Iako je udovica medijskog magnata Axela Springera, po kojem je kompanija nazvana, decenijama dostojno čuvala njegovo nasljedstvo, ubrzano kretanje kompanije prema veoma skupoj transformaciji u digitalnu medijsku silu natjeralo je Friede Springer u potragu za partnerom koji će joj pomoći da nosi teret.

A KKR-ovi duboki džepovi, smatraju Springer i njena desna ruka i izvršni direktor Axela Mathias Döpfner, upravo su ono što im može pomoći u transformaciji u digitalnog diva.

Naime, rastom popularnosti oglašavanja na Facebooku i Googleu, sektor digitalnih medija posljednjih mjeseci se nalazi u svojevrsnoj krizi pa je veliki broj web portala ugašen ili je, pak, pogođen brojnim otkazima kako bi se održao na životu. Tako su i prihodi Axel Springera počeli da padaju, a iz te su medijske kuće najavili pad prodaje u odnosu na 2018, kao i nastavak tog pada u sljedećoj godini.

Stoga je ponuda KKR-a o isplati manjinskih vlasnika kompanije objeručke prihvaćena u medijskoj kući. KKR je ponudio 63 eura po dionici, što je 13 odsto više od cijene koje su dionice Axela postigle dan ranije na berzi, odnosno riječ je o čak 40 odsto većoj cijeni od majske kada se u medijima tek počelo pisati o potencijalnoj akviziciji.

Stoga i ne čudi što su Springer i Döpfner digli ruke za spajanje koje bi trebalo osigurati potreban novac, kako za proces transformacije, tako i za nova preuzimanja konkurenata koji su zapali u poslovne probleme. Ipak, i Döpfner i Springer planiraju zadržati svoj udio u Axelu, koji ukupno iznosi više od 45 odsto.

U Njemačkoj je Axel Springer najpoznatiji po Bildu, koji je najprodavaniji evropski dnevni list zahvaljujući dobrom praćenju političkih skandala, šaljivim naslovima te brojnim fotografijama slavnih osoba. Iako je prodaja print izdanja u posljednjih deset godina pala, izvršni direktor Axela uspio je da zadrži relativno visok profit kompanije zahvaljujući 500.000 pretplata na web izdanje novina.

Döpfner je zapravo cijeli svoj mandat u kompaniji, odnosno skoro dvije decenije proveo pokušavajući da transformiše kompaniju u digitalnu medijsku kuću te je tako smanjio broj printanih izdanja te kupio Business Insider i portal za potragu posla Stepstone, a kompanija ima i 50-postotno vlasništvo nad evropskim izdanjem Politica.

Takođe, ta medijska kuća prisutna je i u regionu te ima razgranat biznis u Srbiji gdje su, sa švajcarskim Ringierom, vlasnici jednog od najuticajnijih dnevnih listova, Blic, te najuticajnijeg političkog nedjeljnika NIN.

Döpfner je pokušao u portfelj Axel Springera “spremiti” i Financial Times, ali ti pregovori nijesu urodili plodom.

Ipak, činjenica da Axel Springer trenutno zarađuje gotovo tri četvrtine upravo od svog digitalnog poslovanja govori i više nego pozitivno o Döpfnerovim nastojanjima pri promjeni fokusa s printa na digitalna izdanja kompanije.