Budućnost bankarstva: Za keš na bankomatu više vam neće trebati ni kartica, a kredit ćete dobiti 15 minuta nakon otvaranja računa
Poljski softverski div Asseco je u Dubrovniku održao svoju godišnju konferenciju na kojoj su prezentivani strateški projekti, ali i njihovo viđenje budućnosti plaćanja i mobilnog bankarstva.
Kako bi tačno trebalo da izgleda mobilno bankarstvo budućnosti, pojasnili su Igor Gržalja, predsjednik Uprave Asseca Hrvatska, i Draženko Kopljar, član Uprave PBZ-a zadužen za operativno poslovanje
Kopljar je rekao da u ovom trenutku banke imaju višekanalni pristup korisnicima te kako streme tome da digitalni kanali postanu primarni, prije nego što postanemo potpuno ‘digitalizovani’.
“Ako digitalizujete svoj biznis, nemate više papira, čak i ako idete u poslovnicu banke možete dobiti papir, ali samo ako insistirate na njemu. Sada smo potpuno digitalizovani u četiri zemlje: Hrvatskoj, Mađarskoj, Albaniji i Egiptu”, rekao je Kopljar i nastavio:
“Najveća vrijednost digitalizacije je u podacima, dok je u isto vrijeme najveći izazov njihova monetizacija. Ne govorim o podacima u smislu da je neko s računa skinuo 100 eura i stavlja ih na nečiji drugi račun – to smo apsolvirali prije dvadeset godina. Sada možemo vidjeti kako se ponašate u interakciji s vašim telefonom, kako unosite PIN i kroz takvo profilisanje možemo zaštititi klijenta od prevara jer već znamo koji su njegovi obrasci ponašanja”, rekao je Kopljar, prenosi Tportal.
Kako će izgledati digitalno bankarstvo, možda najbolje ilustruje primjer podizanja gotovine na bankomatu bez upotrebe kartice. Tu tehnologiju prezentovao je Gržalja i ona funkcioniše zapravo vrlo jednostavno: logujete se na svoju aplikaciju mobilnog bankarstva i zatražite kod za podizanje gotovine. Kod stiže u obliku SMS poruke, ukuca se u bankomat i imate keš u rukama.
Velika su očekivanja i od finansijskih predviđanja. Banke na osnovu Big Data i Data Learninga mogu puno bolje znati šta da predlože svakom pojedinom klijentu.
“Milenijalci i nove generacije ne žele da idu u poslovnicu banke da bi aktivirali digitalni proizvod, zbog čega banke pokreću portale i digitalne poslovnice. Ti portali su dobro prihvaćeni i vidimo priliku za razvoj biznisa”, rekao je Gržalja.
Pojasnio je da se, na primjer u Mađarskoj, tekući račun u banci može otvoriti za osam minuta i dobiti kredit za 15 minuta, sve putem digitalnih kanala.
Robert Mihaljek, international sales menadžer iz Asseca, govorio je o EU regulativi PSD2 koja će promijeniti pravila igre u bankarstvu.
“Regulativa je važna i još niko ne zna da li je ona prilika ili prijetnja za banke. Njen glavni cilj je dati što više klijentu kako bi on mogao upravljati svojim podacima i kako bi bio siguran”, rekao je Mihaljek.
Što kad bi vam rekao da možete upravljati finansijama cijele porodice na jednom mjestu, upitao je Mihaljek.
“To će u budućnosti biti moguće uz tri klika mišem i, naravno, svačiji pristanak. Danas kad idete na Amazon i kupujete knjigu, ne brinete se o plaćanju i ostalim detaljima – želite knjigu. Pomoću regulative PSD2 moći ćete platiti direktno Amazonu s vašeg tekućeg računa i nećete više morati ići na PayPal i ostale usluge za plaćanje, a istovremeno će cijeli proces biti puno sigurniji”, ilustrovao je on.
“Analitičari kažu da je PSD2 najveći potres u finansijama i bankarstvu nakon dolaska internet bankarstva. Ideja je otvoriti bankarstvo kako bi se rodile nove inovacije, a potrebna je i promjena poslovne kulture jer će banke morati da otvore i daju vaše podatke trećim strankama, naravno ako vi pristanete na to”, rekao je Mihaljek i poručio kako nas vjerovatno čeka uzlet otvorenog bankarstva:
“Biće banaka koje će ostati iste kao i danas, to je razumno očekivati. Ali biće i onih koje će ulaziti u partnerstva s fintech kompanijama. Banke će se specijalizovati, a za samo pet godina finansije će biti posve drugačije mjesto”, dodao je Mihaljek.