Uvođenje eura: Hrvatska prolazi kroz mučnu proceduru koju je Crna Gora preskočila
Guverner Hrvatske narodne banke (HNB) Boris Vujčić izjavio je u subotu u Dubrovniku kako očekuje da će hrvatske banke vrlo dobro proći Provjeru kvalitete aktive (Asset Quality Review – AQR), prije ulaska u Jedinstveni nadzorni mehanizam – JNM (SSM – Single Supervisory Mechanism), jer je njihova kapitalna adekvatnost i likvidnost značajno viša od prosjeka eurozone te ne ostavljaju sumnju da je riječ o kvalitetnom i stabilnim sistemu.
Vujčić, koji učestvuje na 25. Dubrovačkoj ekonomskoj konferenciji u organizaciji HNB-a, napomenuo je kako je u toku tehnički dio dogovora s Evropskom centralnom bankom (ECB) oko sprovođenja Provjere.
“Potrebno je odrediti koje će banke proći Provjeru i očekujem da ćemo do kraja juna znati broj imena tih banaka. Potom slijedi obavijest tim bankama koje podatke treba da pripreme, a ECB treba da sprovede javni tender za sprovođenje Provjere. Na kraju slijedi i sama Provjera kvalitete aktive”, objasnio je Vujčić.
Istakao je kako je pismo namjere za ulazak u Evropski kursni mehanizam ERM II u završnoj fazi dovršavanja, a biće poslato nakon dogovora s evropskim partnerima. On nije htio špekulisati s datumima, već je rekao da će se to dogoditi “vrlo brzo”, prenose zagrebački mediji.
HNB je 27. maja objavila da je Republika Hrvatska ECB-u uputila zahtjev za uspostavljanje tzv. bliske saradnje između ECB-a i HNB-a u obavljanju poslova supervizije kreditnih institucija u okviru Jedinstvenog nadzornog mehanizma.
„Riječ je o koraku koji je sastavni dio procedure za ulazak Republike Hrvatske u Evropski kursni mehanizam (ERM II), a potom i eurozonu. Namjera Republike Hrvatske je istovremeno ući u mehanizam bliske saradnje s ECB-om i u kursni mehanizam ERM II“, objavila je HNB.
JNM prvi je stup bankovne unije, a čine ga ESB i nacionalna nadležna tijela država članica koje učestvuju u mehanizmu. Učestvovanje je automatsko za države članice eurozone, a dobrovoljno za države članice izvan eurozone te se uspostavlja bliskom saradnjom s ECB-om.
Glavni ciljevi JNM-a su osiguravanje sigurnosti i pouzdanosti evropskog bankovnog sistema te doprinos finansijskoj integraciji i stabilnosti u Evropskoj uniji. Ulazak u blisku saradnju preduslov je za učestvovanje u JKM-u, u kojem ECB obavlja poslove supervizije nad kreditnim institucijama u eurozone.
Prema ranijim majicama, Hrvatska bi mogla da uvede euro 2023. godine.
Ovu mučnu i dugu proceduru za uvođenje eura Crna Gora je preskočila. Jednostrano uvođenje eura, međutim, sa sobom nosi konsekvence, jer zvanično nijesmo članica eurozone pa su nam mnogi monetarni mehanizmi nedostupni.
Činjenica da koristimo euro mimo procedura EU biće tema i pretpristupnih pregovora Podgorice i Brisela, kroz koje će biti precizirano kada će i pod kojim uslovima Crna Gora moći da pristupi eurozoni.