PayPal je 5 godina u Crnoj Gori, ali i dalje djelimično

Podijeli

Brojni crnogorski građani koji kupuju online su se 2014. obradovali informaciji da PayPal otvara svoje servise i za njih, makar djelimično za početak. Međutim, ni pet godina kasnije opcija primanja novca preko tog servisa nije aktivna za korisnike iz Crne Gore.

Napisano je više tekstova o tome a i Investitor se kod nadležnih institucija interesovao da li postoje zakonske ili druge prepreke kako bi ova američka kompanija svoje servise u punom formatu učinila dostupnim i u Crnoj Gori.

Opcija prijema novca omogućila bi crnogorskim građanima da na PayPal naloge primaju uplate iz inostranstva, ali tako bi bio moguć i promet novca među rezidentima. To bi, dakle, stvorilo konkurenciju poslovnim bankama a upravo njima bi mogao da smeta prodor PayPala u crnogorski sistem transakcija.

Građani trenutno mogu da koriste PayPal da bi platili usluge i to isključivo prema inostranstvu.

Iz Ministarstva javne uprave (MJU) ranije su naveli da je PayPal privatna, profitno orijentisana kompanija i da imaju svoja pravila poslovanja te da oni odlučuju koje servise će i gdje da puste.

Iz PayPala su naveli da odluka nije u potpunosti na njima i kao problem navode crnogorske banke.

“Korisnici PayPala u Crnoj Gori sada nemaju mogućnosti prijema uplata, već samo slanja novca. Nažalost, odluka da ponudimo tu uslugu nije u potpunosti na nama jer glavne banke u Crnoj Gori već duže ne daju zeleno svjetlo za proširenje naših usluga u vašoj državi”, navodi se u odgovoru PayPala jednom od crnogorskih korisnika, koji je uputio dopis kompaniji sa pitanjem kada će konačno na svoj PayPal račun moći i da prima novac.

“Vijesti” su o tvrdnjama te kompanije uputile pitanja Centralnoj banci Crne Gore, ali su iz te krovne institucije u finansijskom sistemu kazali da je PayPal nadležnost resora Suzane Pribilović.

Na dodatna pitanja, iz MJU su podsjetili da je, prije pokretanja bilo kakvih aktivnosti ranijeg Ministarstva za informaciono društvo, pribavljeno mišljenje CBCG o mogućnostima rada PayPala, a za dodatna objašnjenja redakciju su uputili na tu instituciju.

Iz Centralne banke Crne Gore (CBCG) naveli su da PayPal i slične platforme za posredovanje u elektronskim transakcijama, čiji su vlasnici kompanije sa sjedištem u inostranstvu, nemaju obavezu da se registruju kod njih, kada su njihove usluge vezane za izvršavanje međunarodnih platnih transakcija crnogorskih rezidenata putem interneta.

Iz CBCG kažu i da im se PayPal nikad nije obratio za izdavanje odobrenja za pružanje usluga koje bi obuhvatale aktivno pristupanje crnogorskom tržištu.