Svemirski biznis: Broje auta na parkingu i zarađuju milione
Haasova poslovna škola na Univerzitetu Berkeley objavila je vijest o najnovijem trendu među berzovnim mešetarima – kako uoči kvartalnih izvještaja više ne bi morali odgonetati stanje u firmama čijim dionicama žele da trguju, oni sve češće plaćaju za podatke iz satelitskih posmatranja.
Profesor Panos Patatoukas s Haasa nešto je o tome načuo i ranije, ali je to očito smatrao egzotičnom pojavom s nejasnim prednostima. Sve dok mu jedan od studenata nije došao s pričom kako je osnivač Walmarta u svoje vrijeme angažovao radnike koji su brojali automobile po parkiralištima prodajnih centara. Kako bi vidio kako prodajni centri zaista posluju. Patatoukas se zamislio i krenuo istraživati.
Nazvao je firmu koja danas pruža isto, ali preko satelita, znači i brže i više i tačnije i s direktorom kompanije dogovorio naučnu saradnju.
Od Fisherovog centra za poslovnu analitiku dobio je novac i uspio da kupi 4,8 miliona satelitskih snimaka parkirališta ispred 67.000 prodajnih centara širom SAD-a, koji su u vlasništvu velikih kompanija.
Jedna od njih bila je i Walmart. Ispalo je da, koliko god ovakva satelitska posmatrajuća usluga bila skupa, ona mešetarima donosi veliku korist.
“Informaciona prednost ovakve vrste donosi 4 do 5 odsto veći profit u tri dana oko doba kvartalnih izvještaja, što je značajno puno ako se uzme u obzir o kako kratkom razdoblju je riječ”, kazao je Patatoukas za članak na stranici fakulteta, prenosi Express.hr.
Danas postoje dvije velike kompanije koje pružaju ovakve satelitske usluge; to su RS Metrics i Orbital Insight. I nije riječ samo o prodajnim centrima, nego i o poljima, na primjer, kukuruza, uopšte bilo čega pri čemu ulogu igra brojnost nečega na velikoj površini.
Usjevi i parkirani automobili pritom su najpogodniji za primjenu ovakvog, satelitskog načina “ispitivanja poslovanja” kompanije.
Oni podaci koje je naveo Patatoukas, zapravo se odnose na 4,8 miliona satelitskih snimaka koji se na području SAD naprave isključivo pri posmatranju parkirališta prodajnih centara, i to – svakodnevno. Zapravo je riječ o podacima koji se odnose na period od 2011. do 2017. godine, te o 75.992 prodajnih centara, pa je lako zamisliti da bi danas razmjeri posmatranja satelitima iz orbite oko Zemlje danas mogli biti i veći.
A šta su ustanovili ljudi s Haasove poslovne škole analizirajući podatke? Otkrili su da stručnjaci za tržište, koji objavljuju službene prognoze o tome kakvi će biti kvartalni izvještaji firmi, zapravo uopšte ne koriste satelitske snimke.
Istraživali su dalje i otkrili da je posljednjih godina povećano trgovanje vlasničkim udjelima onih kompanija čiji podaci s parkirališta izgledaju loše uoči kvartalnih izvještaja.
Očito mešetari ciljano idu za tim da koriste razliku između stvarnog stanja, koje oni zahvaljujući satelitima znaju, i onog koje analitičari tržišta procjenjuju bez satelita. Jedno plus drugo, na Haasu su zaključili da informacije zapravo uopšte nijesu dovele do realnijeg određivanja cijena na berzama.
Cijene se i dalje, uprkos velikim informacionim sistemima, određuju uveliko proizvoljno, ne prikazuju realnu sliku poslovanja firmi, a u najboljoj poziciji za zaradu su oni koji plaćaju satelitske snimke. No, takvo stanje čini se da ipak neće potrajati zbog, kako se navodi u analizi s Haasa, sve pristupačnijih tehnologija.
Prvo što se osnivaju nove firme za satelitsko posmatranje, poput kompanije Planet, koja je doslovno bacila svoje tehnološko oko na najveći Walmart u SAD, onaj u Njujorku.
Planet je start-up i okupio je slične kompanije koje su se udružile u razvoj kamera visoke rezolucije, a uz to i radarskih senzora koji bi bili kadri da posmatraju površinu planete i kada je oblačno vrijeme.