Novi poslovni rekord Aerodroma Tivat – 56 aviona i 11.000 putnika u jednom danu
Aerodrom Tivat nastavlja da ruši rekorde. Juče je, kako je saopšteno iz kompanije Aerodromi Crne Gore, bilo opsluženo 56 aviona i 11.313 putnika.
“Istog datuma prošle godine bilo je 13 aviona i 1750 putnika manje, a ti rezultati nam daju sigurnost da će 2019. godina biti još jedna u nizu rekordnih godina Aerodroma Crne Gore”, naveli su iz kompoanije.
Godišnji promet putnika na oba aerodroma bio je 600 hiljada na počecima poslovanja a sada ih je 2 miliona više.
“Godine 2003. imali smo 2 redovne i desetak čarter linija. Sada smo povezani sa 80 destinacija širom Evrope. Svake godine progresivno uspostavljamo nove partnerske odnose sa renomiranim aviokompanijama a samo u posljednje 2 godine otvoreno je 30 novih linija. Takođe, imovina preduzeća uvećena je preko 4 puta. Zbog svih rezultata, ubrzanog razvoja i uspješne poslovne politike Medjunarodno udruženje aerodroma (ACI) nagradilo je 2007. godine Aerodrom Podgorica priznanjem za najbolji evropski aerodrom kapaciteta do milion putnika”, saopštili su.
Zbog vrtoglavog rasta prometa putnika i aviona na Aerodromu Tivat, tokom ljetnje sezone, neophodni su nam bili novi kapaciteti. Uz stručnu i tehničku pomoć Kancelarije programa Ujedinjenih nacija za razvoj, našli smo najbolje riješenje i za samo 4 mjeseca uspjeli da sagradimo Terminal 2, namijenjen putnicima u odlasku. Sada imamo dodatnih 6 check-in šaltera, 2 nove KD linije, odlazeći gejt sa 6 izlaza. Slične kapacitete tokom 2019. godine izgradićemo i na Aerodromu Podgorica kako bi se smanjile gužve i poboljšao komfor.
“Razvoj i napredak države Crne Gore pratila je i naša kompanija. Iz godine u godinu sve više kompanija željelo je da uspostavi linije sa Crnom Gorom. Jedni za drugim pristizali su Austrian Airlines, Adria, AlItalija, Turkish Airlines, Edelweis,RyanAir,Wizzair, LOT, EasyJet, Aeroflot, IsAir i konačno je u aprilu ove godine na Aerodrom Tivat prvi put u istoriji sletio avion Lufthanse”, ocijenili su iz Aerodroma.
Dok Crna Gora korača ka Evropskoj Uniji, crnogorski aerodromi od februara 2016. godine imaju status aerodroma Evropske Unije sa aspekta bezbjednosti civilnog vazduhoplovstva, tvrde.
“Jedna smo od rijetkih zemalja koja nije članica Unije a ima takav status. Jedna bezbjednosna kontrola je inicijativa u vazduhoplovnoj bezbjednosti koja omogućava da putnici, prtljag i kargo koji su prošli jednu kontrolu u svojim početnim destinacijama obave transfer na svoj vezani let, a da ne moraju opet da se podvrgavaju drugoj kontroli. To obezbjeđuje brzinu i pogodnost putnicima, značajno štedi troškove i olakšava bržu povezanost letova”, kažu iz ovog javnog preduzeća koje država planira da da u koncesiju stranim kompanijama.