“Posao je bio pun rupa”: Džejmi Oliver objasnio kako je propalo carstvo od milion dolara
Džejmi Oliver (44) je imao ukupno 25 restorana u Velikoj Britaniji, a već u februaru prošle godine lanac njegovih restorana je bio u dugovima.
Kada je Oliverov posao propao na proljeće, Džejmi je dao samo vrlo kratke izjave. Ubrzo nakon što je ta vijest objavljena, rekao je da je veoma tužan zbog ishoda, dok se zahvalio svom osoblju i dobavljačima. “Zaista sam tužan zbog ovoga. Želim da se zahvalim osoblju i dobavljačima koji su radili ovaj posao više od decenije”, rekao je Oliver tada.
Od tada, Oliver nije javno govorio o ovoj temi – do sada. Slavni kuvar nedavno je dao intervju za Times i ispričao kako je to izgubiti carstvo restorana vrijedno milion, ali i otpustiti hiljade radnika.
“U početku, prilikom otvaranja restorana, niko me nije pitao imam li rezervni plan ako cijela stvar ode niz vodu. Kad se to dogodilo, osjećao sam se kao cjedilo: posao je bio pun rupa i nijesam nikako mogao da ih zakrpim”, otvorio se Oliver, prenosi Telegraf.
“Čudno, ipak sam zahvalan. Srećan sam što sam uspio da napravim jednu od najboljih stvari koja se desila u našoj industriji. Godinama smo bili netaknuti, ispred svojih konkurenata svjetlosnim godinama”, dodao je.
Džejmi je lansirao italijanski lanac 2008. godine, imao je 23 restorana tada u Velikoj Britaniji. Veliki dugovi zatvorili su londonskih 15. A godinu dana ranije počelo je sve da se osipa, u to vrijeme procijenjeno je postoji dug veći od 80 miliona eura.
Negdje istovremeno, počele su i masovnije kritike na Oliverove restorane. Hranu su ocjenjivali osrednjom, smtrali su da je precijenjena, a da se lanac previše brzo širi.
Međutim, vrhunski kuvar odbio je da vjeruje da nešto nije u redu, ali je poslušao loše savjete iz svog okruženja. Odjednom je milion lanaca restorana bilo loše u očima kupaca i novac se gubio brže nego što je pravljen, navodi Times.
“Moram da preuzmem punu odgovornost za ovo. Stvarno sam mislio da mogu da podnesem situaciju. Uložio sam tri miliona, još tri miliona i još tri miliona, cifre su se nizale. Ali nijesam dobijao dobre vijesti. Tokom 13 godina, naš promet je bio preko milijardu funti. Zaposlili smo preko 20.000 ljudi. Ali možda nijesmo dovoljno primjećivali probleme. Onda sam odjednom dobio poziv usred noći i rečeno mi je da nam ponestaje novca”, otkriva on.
Oliver kaže da se čitav posao sa restoranima drastično promijenio tokom godina. Povećane su isporuke, porasla je cijena zakupa prostora, a kompanij je još pre dvije godine potresao referendum o Brexitu i tadašnji pad funte zbog čega je poskupio uvoz namirnica, a Oliverova kompanija krlizila ka bankrotu.
On je okrivio i rast cijena zakupa i rada, kao i “goste koji su krali stvari iz toaleta i ubruse, a osoblje namirnice i boce vina”. Uporno se opirao i trendu dostave hrane.
Na kraju, odbor kompanije nije imao izbora nego da stavi katanac na vrata. Ove godine, 20. maja, donijeta je odluka o zatvaranju restorana, a sljedećeg dana su izvođači došli da sruše zgrade.
Oliverove godine rada izbrisane su za manje od jednog dana, zaključuje Times.