Nijesu u duhu Mediterana: Turski investitori moraju promijeniti izgled dvije kule u Budvi

Podijeli

Turska kompanija „Mia investments“ moraće da izmijeni izgled hotelsko-apartmanskog kompleksa „Mia Budva“- dvije kule od po 15 spratova, koje namjerava da gradi ispred Jadranskog sajma, nakon što je Ministarstvo održivog razvoja odbilo njihovu žalbu i potvrdilo rješenje budvanske glavne glavne arhitektice Ane Samardžić, koja je odbila da izda saglasnost na idejno rješenje budućeg hotela sa 5 zvjezdica.

To stoji u rješenju, koje je resor na čijem je čelu ministar Pavle Radulović donio 1. avgusta, a u koje su „Vijesti“ imale uvid.

Radulović je još prije desetak dana ovakvu odluku i najavio, ali je i tada pojasnio da se odlukom Samardžićke ne osporavaju koeficijenti – indeksi, odnosno gabarit budućih kula, već samo njihov izgled…

Turska kompanija podnijela je žalbu i tražila da se da ukine Samardžićkino rješenje, te da resorno ministarstvo „samo riješi upravnu stvar“.

„Ministarstvo održivog razvoja razmotrilo je rješenje budvanske glavne arhitektice, pa je odlučilo da odbije žalbu Mia investments“, stoji u rješenju Radulovićevog resora. Takvu odluku oni su obrazložili da je budvanska glavna arhitektica donijela pravilnu i zakonom zasnovanu odluku.

„Glavna gradska arihitektica je polazeći od smjernica DUP „Budva centar“ utvrdila da u cilju budućeg razvoja predmetne lokacije, treba voditi računa o mikrolokaciji i okruženju. U tom smislu predložena forma objekta ne može se posmatrati kao izlovana struktura u prostoru. Volumetrija koju nosi predložena forma, pravi promjenu u širem i užem okruženju. U odnosu na vizuelni i identiteski značaj samoga objekta ne doprinosi se stvaranju utiska primorskog grada. Nema jasnog i vidljivog razloga, osim funkcionalnog za razvoj forme u vidu udvojenih kula sa postamentom, budući da je takav koncept na predmetnoj lokaciji neprepoznatljiv.

Najatraktivnija lokacija u Budvi zahtijevala je atraktivniju formu objekta. Materijalizacija objekta velike volumetrije zahtijevala je mediteranski duh, a što je predloženim rješenjem objekta izostalo“, navodi su Samardžićke, koje je potvrdio i MORT u svome rješenju.

A turski investitori planiraju da na parceli ispred Jadranskog sajma, na 50 metara od mora, površine 8.500 kvadrata, koju su kupili od kompanije „Safiro beach“, izgrade luksuzni kompleks vrijedan 60 miliona eura – dvije kule od po 15 spratova sa 352 hotelsko-apartmanske jedinice.

Samardžićeva, nakon punih deset mjeseci, jer su investitori početkom avgusta prošle godine predali zahtjev za dobijanje saglasnosti, 7. juna donijela rješenje, kojim je odbila da da zeleno svjetlo za takvo idejno rješenje solitera.

Do komlikovanja situacije je došlo, jer se gradska administracija, kada je njenom čelu bio Dragan Krapović, usprotivila izgradnji kompleksa Mia Budva, smatrajući da na tom mjestu treba da se izgradi kongresni centar. Sekretarijat za zaštitu imovine zatražio je od Samardžićeve da bude stranka u postupku prilikom izdavanja saglasnosti, što je ona i prihvatila, uvažavajući činjenice da je EXPO Budva (zajedničko preduzeće Opštine i Jadranskog sajma) vlasnik dijela urbanističke parcele na kojoj se planira gradnja Mia Budva.

Ministarstvo održivog razvoja tada prihvata žalbu turskih investitora i polovinom oktobra prošle godine donosi rješenje da Opština ne može biti stranka u postupku. Međutim, opštinski sekretarijat krajem januara podnosi tužbu Upravnom sudu na takvo rješenje. Gradonačelnik Budve Marko Bato Carević odustaje od tužbe, što Samardžićeva navodi kao razlog da može nastaviti upravni postupak i onda donosi rješenje o odbijanju.

Do prave bure i praktično političke krize unutar vladajuće koalcije dolazi nakon što je Carević zaključio sa turskim investitorima protokol o donaciji, kojim je bilo predviđeno da u roku od dvije godine MIA investments gradu izgradi opremi i pokloni vrtić vrijedan dva i po miliona.