Bank of America: Kina može da preokrene tržište nafte

Podijeli

Banka Amerike (Bank of America) upozorila je da bi, ukoliko Kina počne da kupuje iransku sirovu naftu, moglo da dođe do preokreta na tržištu “crnog zlata”.

U posljednjem činu trgovinskog rata između dvije najveće svjetske ekonomije, Vašington je najavio nove tarife na još oko 300 milijardi dolara na kinesku robu, dok je Peking zatražio od državnih kompanija da zaustave uvoz američkih poljoprivrednih proizvoda i devalvirao juan, piše Sputnik a prenosi B92.

Trgovinski rat na relaciji Tramp-Kina već je uticao na globalna tržišta i berze, ali bi mogao i da obori cijenu nafte ispod 30 dolara za barel ukoliko Kina odluči da kupi iransku naftu, navodi se u izvještaju banke.

“Dok zadržavamo prognozu od 60 dolara za barel za narednu godinu, priznajemo da bi kineska odluka o ponovnoj kupovini iranske sirove nafte mogla znatno da obori cijenu”, navodi se u izvještaju i dodaju da će taj potez potkopati američku spoljnu politiku i ublažiti negativne posljedice na kinesku ekonomiju.

Sjedinjene Države usvojile su politiku maksimalnog pritiska na Iran, optužujući tu državu da krši nuklearni sporazum iz 2015. godine i da sponzoriše terorizam. Nakon što je prošlog maja odustala od sporazuma, Trampova administracija ponovo je uvela oštre ekonomske sankcije Iranu, uključujući i sankcije protiv njenog izvoza vitalne energije.

Cilj je bio da se iranski izvoz nafte svede na nulu, ali u Iranu tvrde da su američki napori propali.

“Amerikanci nijesu postigli nikakav uspjeh protiv Irana. Željeli su da prodaju nafte spuste na nulu, ali nijesu uspjeli”, rekao je predsjedavajući iranskog parlamenta Ali Larijani.

Iran isporučio znatno manje nafte

Prema procjenama konsultantske kuće S&P Global plets, Iran je isporučivao ispod 550.000 barela dnevno u junu 2019. godine, u odnosu na blizu 875.000 milijardi u maju i oko 2,5 miliona bodova prošlog aprila, prije nego što se Tramp povukao iz nuklearnog sporazuma.

U međuvremenu, Trampova administracija navodno prati kretanje tankera povezanih sa Kinom, za koje se pretpostavlja da prevoze iransku sirovinu u Kinu i zaobilaze američke sankcije.

Podaci službi za praćenje brodova pokazuju da su iranski tankeri prevozili naftu u Kinu, kao i u istočni Mediteran, vjerovatno u Siriju i Tursku.