Najbrži ali i najskuplji kredit: Građani za dozvoljeni minus duguju više od 18 miliona eura

Podijeli

Minus po tekućem računu ili kako se još naziva – dozvoljeni minus ili overdraft, jedna je od najpopularnijih bankarskih pozajmica zbog jednostavne procedure i brzine odobravanja. On, međutim, ima i svoju „mračnu stranu“ – u pitanju je kredit s najvećom kamatom.

Minus će vam banka odobriti na osnovu redovnih mjesečnih primanja, najčešće u visini mjesečne zarade. U zavisnosti od vaše kreditne sposobnosti, banka vam može odobriti i veći iznos. Banke ga rado i odobravaju – u pitanju je pozajmica koju, kada jednom koristite, lako upadate u začarani krug duga.

I mnogi crnogorski građani su u tom „krugu“, tačnije njih 57.400. Oni su, prema podacima Centralne banke Crne Gore (CBCG) dostavljenim portalu Investitor.me, na kraju jula za minuse po tekućim računima dugovali 18,38 miliona eura. Prosječno, svako od njih je dugovao 320 eura.

To je u odnosu na godinu ranije više skoro 850.000 eura (4,84 odsto). Sadašnji dug je u odnosu na jul 2017. je veći za čak 1,1 milion eura.

Iz CBCG su objasnili da ne objavljuju iznose duga po bankama pojedinačno, već samo zbirne podatke.

Dvocifrena kamatna stopa

“Prosječno ponderisana nominalna kamatna stopa prijavljena na 31.07.2019. na dozvoljeni minus fizičkim licima iznosi 16,29% (efektivna kamatna stopa iznosi 16,43%)”, odgovorili su nam iz CBCG.

U odnosu na isti period 2018. godine, kada je ova stopa iznosila 15,89% (efektivna 16,06%), bilježimo rast od 0,4 procentna poena, odnosno 0,37 procentna poena na efektivnu stopu.

“Na 31.07.2017. godine, prosječno ponderisana nominalna kamatna stopa na minuse po tekućim računima je iznosila 16,28%, dok je efektivna stopa iznosila 16,48%”, precizirali su iz CBCG.

Poređenja radi, prosječna efektivna kamatna stopa na “standardni”, nenamjenski kredit iznosi oko 8 odsto.

U odnosu na minus po tekućem računu, jeftiniji su i krediti za automobile.

Savjeti za korišćenje dozvoljenog minusa

Finansijski stručnjaci savjetuju da dozvoljeni minus koristite samo kada vam je to zaista neophodno, odnosno, da ga nikada ne shvatite kao dugoročni vid kreditiranja. On služi premošćavanju kratkotrajnom nedostatku novca i što duže budete u minusu, to će vam dug više rasti i biće vam teže da ga na kraju izmirite.

Priroda ovog kredita je takva da nemate uvijek osjećaj kada trošite svoj novac s računa a kada to postane pozajmica – koju morate vratiti i to s kamatom.

Detaljno se raspitajte u svojoj banci o efektivnoj kamatnoj stopi na korišćenje minusa po tekućem računu i ne ustručavajte se da promijenite banku ukoliko je kamata niža u nekoj drugoj.

Važno je da znate da se kamata na ovu vrstu pozajmica obračunava na dnevnom nivou i da vam je u interesu da u svakom momentu što manje dugujete. Svaki svoj dodatni prihod iskoristite za pokrivanje iskorišćenog dozvoljenog minusa, jer ćete značajno smanjiti troškove kamate.

Takođe se potrudite da nikada ne koristite maksimalno odobreni iznos dozvoljenog minusa, jer se lako može desiti da pri mjesečnom obračunu kamate nemate dovoljno sredstava za pokrivanje duga. U tom slučaju ulazite u zonu nedozvoljenog minusa, koji podrazumijeva kamate i do 100 odsto na godišnjem nivou.

I pored skupoće, ova vrsta kreditiranja je popularna, jer za razliku od klasičnih keš kredita, novac na računu vam je uvijek na raspolaganju a dug možete podmiriti bez dodatnih procedura, troškova i zahtjeva prema banci.