Budvani plaćaju 440 opštinara i to ih košta skoro pola miliona eura mjesečno

Podijeli

Aktuelna budvanska vlast godinama je iz opozicionih klupa optuživala tada vladajući DPS za partijsko i rodbinsko zapošljavanje, da bi danas na opštinskim jaslama bilo rekordnih 440 radnika.

Toliko zaposlenih je primilo avgustovsku zaradu, što je poreske obveznike metropole turizma koštalo 475 hiljada eura, pišu Vijesti, koje su u proteklih pola godine u nekoliko navrata izvještavale o porastu broja zaposlenih – u aprilu ih je na platnom spisku bilo 401, a u avgustu 414 i i još 25 radnika po ugovoru na djelu. U aprilu je za plate isplaćeno ukupno nešto više od 400 hiljada eura.

Mjesec ranije, bio je 381 radnik…

Administracija na čijem je čelu Marko Bato Carević (DF) od janura do avgusta povećala je broj radnika za šezdesetak.

U Opštini je u decembru, kada je fotelju prvog čovjeka Budve napuštao Dragan Krapović (Demokrate), bilo 335 radnika i još 24 po ugovoru o djelu.

I dok i jedna i druga struja u vladajućoj koaliciji tvrde da je bilo nužno zaposliti ljude od struke, uprkos i prije deceniju preglomaznoj administraciji, u kancelarijama praktično da nema mjesta da svi sjednu.

Iz opozicionog DPS-a tvrde da su upravljanje gradom prepustili i administraciji ostavili oko 300 radnika, te da je nova uprava zaposlila više od stotinu, ali nije poradila na efikasnosti.

Šef kabineta gradonečalnika Budve Nikola Jovanović tvrdi da je do povećanja zaposlenih došlo zbog sezone, i to u inspekcijskim službama.

“Opšte je poznato da tokom trajanja turističke sezone postoji potreba za angažovanjem dodatnog broja lica zbog povećanog obima posla, naročito u sektorima komunalne policije i inspekcije, inspekcijskim službama, među kojima je posebno značajana turistička inspekcija. U ovom periodu angažuje se dodatni broj kako bi se ostvario prihod za budžet, a ne kako bi se vršilo partijsko zapošljavanje. Ako uporedimo stanje iz avgusta mjeseca tekuće godine sa decembrom 2018, jasno je da ta dva perioda nisu komparativna iz razloga što je avgust mjesec period kada se Opština Budva nalazi u jeku turističke sezone. Jezik brojki pokazuje da se ne radi o povećanu od 70 radnika jer ih je u decembru mjesecu bilo zaposleno 357. Podaci dokazuju da je ove godine, zbog ažurnosti rada lokalne uprave, došlo do povećanja naplate prihoda, i to samo od boravišne takse u iznosu od 206.000 eura, dok je naplata poreza na nepokretnost povećana u iznosu od 1,1 milion i prirez porezu na dohodak fizičkih lica od 95.000 eura. Što se tiče lica koja su angažovana po osnovu ugovora o djelu, u decembru 2018. ih je bilo 24, a u avgustu 25, tako da je jasno da ne možemo govoriti o dodatnom zapošljavanju, posebno zbog toga što se određeni broj lica za obavljanje poslova u toku turističke sezone angažuju ugovorom o djelu, a nejasno je zbog čega bi skoro identičan broj bio angažovan u decembru“.

Jovanović ističe da se Budva, kao i druge lokalne samouprave, nalazi u reprogamu duga i da je dobijena saglasnost za zapošljavanje 19 osoba, od kojih je 10 komunalnih policajaca, turistički inspektor, dva službenika za izdavanje urbanističko- tehničkih uslova i ostalih.

Navodi da, iako postoji potreba da se broj radnika optimizuje, u određenim sektorima postoji i deficit kadra.

“Zbog potrebe optimizacije, predsjednik Carević je raspisao oglas za sporazumni raskid radnog odnosa i u tu svrhu je opredijeljeno 200.000 eura kako bi se smanji broj zaposlenih u lokalnoj upravi, i taj proces će ubrzo biti okončan“.

Navodeći da je riječ o političkom zapošljavanju, lider budvanskog DPS-a Predrag Jelušić ocijenio je da sadašnji broj zaposlenih dramatičan i da zabrinjava svakog normalnog građanina.

“U prilici smo da vidimo hvalospjeve vlasti da je njihov veliki uspjeh što se isplaćuju zarade redovno. To je svakako dobro, ali osnovne su dvije činjenice. Prva, da nije smisao postojanja administracije da bi se samo primale zarade. Smisao je da imamo efikasnu, stručnu administraciju, sa vidljivim rezultatima za kvalitet života građana. Druga, zna se standard koji broj zaposlenih treba da ima Opština“.

Jelušić je ocijenio da dramatičan broj zaposlenih značajno iscrpljuje budžet, ali i čini administraciju apsolutno neefikasnom.

“Imamo skupu i neefikasnu administraciju. Bilo bi interesantno pogledati stručna zanimanja, znanja i vještine novozaposlenih. Došli bi do zabrinjavajućih podataka. Jasno je da je riječ o isključivo političkom zapošljavanju i providnoj strategiji vlasti – zapošljavanja što većeg broja političkih aktivista pred predstojeće izbore, kako bi stvorili armiju zavisnih od sadašnje vlasti i sadašnje politike. S druge strane, tri godine slušamo izjave svih koalicionih partnera da im je prioritet smanjenje administracije. Broj zaposlenih u vrijeme DPS-a bio je nešto oko 300. Trošak zaposlenih povećan je za nekoliko stotina hiljada eura, koje su trebalo da budu utrošene u komunalno uređenje grada i investicije“.

Milano sa 1,3 miliona stanovnika ima dvaput manje činovnika

Budva je šampion po broju zaposlenih u gradskoj upravi u odnosu na broj stanovnika kada je riječ o turističkim destinacijama na Jadranu, ali i šire.

U Dubrovniku je prema popisu iz 2011. godine bilo 42 hiljade stanovnika, dva i po puta više nego u Budvi, a u administraciji radi 263 ljudi. Navodno, i njihova uprava je uspjela da zaposli 44 radnika i to je kritkivovala opozicija…

Split sa oko 180 hiljada stanovnika, deset puta više nego Budva, u administraciji zapošljava 439 ljudi, koliko i metropola crnogorskog turizma.

Opatija sa 11 hiljada stanovinika ima svega 57 ljudi u gradskoj upravi.

Italijanski industrijski i modni centar Milano ima više od 1,3 miliona stanovnika, gotovo stotinu puta više od Budve, a u gradskoj upravi sjedi svega njih 180.

Prosječna plata u Budvi 536, a u administraciji 678 eura
Opština Budva postala je primaljivo mjesto za rad i zbog visokih zarada, većih od državnog projekta. Prosječna zarada u Opštini je 678 eura, 140 eura više od državnog prosjeka.

S obzirom na to da pojedini činovnici primaju manje od prosječnog, jasno je da drugi zarađuju i do dvije hiljade eura.

Plate u privatnom sektoru u Budvi su daleko manje.

Pozivajući se na podatke MONSTAT-a, Nikola Jovanović je saopštio da je prosječna plata u julu iznosila je 536 eura na teritoriji Opštine Budva.

“Ovog mjeseca je ukupan neto-iznos za zarade iznosio 280.661,08 eura i shodno tome prosječna plata bi u opštinskoj administraciji iznosila 678 eura. Dakle, možemo da konstatujemo da su plate u lokalnoj upravi iznad opšteg prosjeka, što nije iznenađenje imajući u vidu da taj trend postoji u većini lokalnih samouprava. U avgustu je za prekovremeni rad isplaćeno ukupno 16.878 eura, a u tom mjesecu postojao je povećan obim posla komunalne policije, inspekcija i drugih službi zbog turističke sezone. U decembru 2018. po istom osnovu isplaćeno je 21.821 euro, odnosno 4.943 eura više”.

Plate se “pumpaju” radom u komisijama

Dok je nekada vladajući DPS plate zaposlenima, posebno funkcionerima, “pumpala“ takozvanim varijabilama, koje su iznosile od 100 do 500 eura, sadašnja vlast to čini kroz brojne komisije, od kojih pojedine koštaju građane i po 30 hiljada eura godišnje.

Za vrijeme uprave Carevića, kako kaže Jovanović, nije formirana nijedna komisija u odnosu na prethodni period.

“Za rad u komisijama shodno opštinskoj odluci predviđena je naknada, međutim postoji značajan broj komisija za čiji rad nije predviđena naknada i njeni članovi rade volonterski. Predsjednik Carević je imenovao stručnu komisiju koja će predložiti hidro-tehnička rješenja tranzita bujičnih vodotokova i odvodnjavanja ugroženih gradskih površina od poplava, kao i Radnu grupu za izradu Plana zaštite i spasavanja od zemljotresa koja predstavlja zakonsku obavezu. Rezultat rada stručne komisije smo već imali prilike da vidimo tokom obilnih padavina kada više nemamo poplavu u centru grada. Komisije se formiraju zbog dodatnog obima posla, koji ne spada u redovne radne obaveze… O radu komisija se redovno dostavlja izvještaj“.

Krapović kaže da je njegov mandat obilježilo formiranje veoma malog broja komisija.

“Smatram da samo gdje je apsolutno neohodno treba pribjeći formiranju komisija. Naravno, ono što je neophodno, važno i izlazi iz okvira redovnih obaveza i radnog vremena – treba dodatno platiti. Moj mandat je obilježio mali broj formiranih komisija, ali su za već postojeće plaćeni dugovi članovima ogromnog broja komisija koje su se pod DPS-om gomilale godinama, čak i decenijama… Kao i kod redovnog rada i odobrenih prekovremenih sati, tako je i kod komisija potrebno da rukovodioci imaju mjeru i da, opet podvlačim, rezultati opravdaju svaki utrošeni cent“.