3 greške u biografiji koje će vas koštati posla

Podijeli

Previše „ispeglana“ biografija, gramatičke greške, predugačak CV – kandidati šalju biografije i na preko 10 strana – stvari su koje će vas gotovo sigurno izbaciti iz izbora za „posao iz snova“ već u prvom krugu čitanja biografija, piše Klik do posla.

S druge strane, ključne riječi za poziciju koja je oglašena, jasna i mjerljiva dostignuća na prethodnim poslovima, i ličnost koja se uklapa u organizacionu kulturu kompanije, djelovi su biografije koji će vam gotovo sigurno omogućiti razgovor za posao, i samim tim odličnu šansu da ga dobijete.

Na pitanje sajta Klik do posla, koje prve tri stvari gledaju u biografiji, regruteri su precizni:

“Prvo, tražim ključne riječi, koje su uglavnom i ključne kvalifikacije. One su obavezne u savremenom CV-u. S obzirom na veliki broj prijava, a sa druge strane i ograničeno vrijeme koje imamo na raspolaganju, mi regruteri se trudimo da u što kraćem roku otkrijemo da li je neki kandidat adekvatan za tu poziciju ili ne, a ključne ijreči nam to omogućavaju. Na primjer, ako je neko marketar, onda su to riječi kao što su ‘digitalni marketing, ‘SEO’, ‘social media management’ i slično. To ne znači da ćemo odbiti kandidata ako ne vidimo ove ključne riječi, ali uvijek pozivam kandidate da optimizuju svoj CV jer su tako šanse za zaposlenje veće”, kaže za Klik do posla Bojana Perović, regruter i direktor kompanije „Minut do posla“, prenosi Blic.

Druga stvar koja je, dodaje, neophodna, jesu postignuća.

“Zanima me kakve rezultate je kandidat postigao na prethodnim poslovima. Mladi ljudi često greše, navodeći taksativno opis posla koji su radili, ali mnogo bi se bolje ‘prodali’ kada bi istakli svoja postignuća na prethodnim poslovima (npr. za marketara to može biti ‘povećan broj pratilaca na Instagram stranici sa 500 na 2000 u roku od 2 i po mjeseca’, za prodavca ‘povećana prodaja u trećem kvartalu za čak 18%’, i slično”, objašnjava Perović.

Vode računa da li se uklapate u organizacionu kulturu kompanije

Treća, i ne manje važna stvar je da li se kandidat uklapa u organizacionu kulturu firme, jer je poznato da jedan isti kandidat u jednoj firmi može da zablista, a u drugoj da se uopšte ne snađe.

“Prije konkursa, uz pomoć poslodavca prethodno dobro istražim organizacionu kulturu. Nekada je to teško otkriti, jer kandidati često izostave paragraf ‘profil’ iz svog CV-a, a za te potrebe on je najrelevantniji jer nam otkriva ličnost kandidata, njegov karakter i vrijednosti koje njeguje”, objašnjava Perović.

Jelena Komatina, senior regruter u kompaniji „Cityscope“, kaže da su prve tri stvari koje gleda u biografiji – radno mjesto i kompanija u kojoj trenutno radi kandidat, njegovo prethodno radno iskustvo i obrazovanje.

“S druge strane, gramatičke greške i neprofesionalan pristup vrlo lako odaju utisak ‘neadekvatnog i nezainteresovanog’ kandidata. Adekvatna biografija je čitka, sažeta i sadrži relevantne informacije – ime i prezime, kontakt podatke, radno iskustvo od posljednjeg do prvog sa odgovornostima jasno istaknutim i relevantnim za otvorenu poziciju, informaciju o formalnom i neformalnom obrazovanju, poznavanje jezika”, objašnjava Komatina.

Najčešće greške koje vas diskvalifikuju

Prema riječima sagovornica, mnogi kandidati konkurišu za radno mjesto za koje nemaju kvalifikacije, po sistemu – „ako prođe, prođe“.

“Za kandidata, to je još jedan pokušaj – ako prođe, prođe. S druge strane, u očima regrutera taj kandidat može djelovati kao neozbiljna osoba koja nije pročitala oglas za posao, ne cijeni tuđe vrijeme i nema jasnu ideju o pravcu u kom želi da nastavi svoju karijeru i traži bilo kakav posao. Obično su ovo stvari koje vas mogu diskvalifikovati, ali takođe postoje regruteri koji diskvalifikuju kandidate zbog prečestih gramatičkih grešaka (posebno ako se u poslu traži pažnja na detalje), nedosljednosti ili nelogičnosti, jarkih boja, previše sitnih slova, predugačkog CV – meni se dešavalo da dobijem CV na 12 strana sa gomilom beznačajnih informacija”, navodi regruter Bojana Perović.

Ono što mnogi kandidati zaboravljaju, dodaje, jeste da se CV uvijek treba prilagoditi opisu posla, pa se u skladu sa tim moraju naglasiti vještine koje su relevantne za obavljanja tog posla, a koje kandidat, podrazumijeva se, i posjeduje.

Ko čita vaše biografije

Prvi krug biografija, prema riječima sagovornica, gotovo po pravilu filtriraju regruteri, a one koje smatraju dobrim kandidatima, dalje podijele sa svojim nadređenima, kako bi razmijenili mišljenja.

“U mom dosadašnjem radnom iskustvu stečenom u kompanijama i agenciji, pravilo je da isključivo regruteri rade screening prispjelih biografija. Kada se napravi lista kandidata koji se predlažu za uži izbor, kolege iz sektora u kome je otvorena radna pozicija vrše odabir kandidata sa kojima će proći drugi krug razgovora, a u odnosu na biografiju i mišljenje konsultanta”, navodi Jelena Komatina.